COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Skaly Vtáčnika
Dátum konania:
13.10.2018
Cieľ:
Skaly Vtáčnika II - Vtáčnik
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Bystričany - Sekaniny - Deväť princezničiek - Zadná Lúka - Buchlov - Bystričianska dolina - Gepňárová dolina - Kamenec pod Vtáčnikom.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 21 km, prevýšenie: 700 m, čas pochodu: 7:00 h.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Skaly Vtáčnika II

Popis

Bystričany (239 m.n.m.) sa nachádzajú v južnom cípe Hornonitrianskej kotliny, na najjužnejších výbežkoch Strážovských vrchov a západných svahoch pohoria Vtáčnik. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1388, predpokladá sa staršie osídlenie lokality. V časti Chalmová sa zachoval pôvodne románsky kostol svätej Anny z 12. storočia, neskoršie rozšírený, tu sa nachádzajú aj kúpele. V parku dominuje starobylý kaštieľ z prvej polovice 17. storočia, dnes jedna z mála obývaných kultúrnych pamiatok na hornej Nitre.

Zadná lúka (915 m n.m.) je významné prechodné miesto v pohorí Vtáčnik, kde sa pretína viacero ciest a chodníkov. Leží v bočnom hrebeni pohoria Vtáčnik na západ od hlavného hrebeňa. Ponúka krásne výhľady na skaly 1 040 metrov vysokého Buchlova. Zadná lúka veľa príležitostí na oddych, opekanie, ako aj zdroj pitnej vody.

Buchlov (1 040 m.n.m.) je bralnatý vrchol, ktorý sa nachádza západne od hlavného hrebeňa pohoria Vtáčnik, v geomorfologickej oblasti Slovenské stredohorie. Je súčasťou rovnomennej prírodnej rezervácie. Z vrcholu sú pekné výhľady na okolité vrcholy Hornonitrianskej kotliny a pohoria Vtáčnik. Výstup na samotný vrchol je mierne náročný, pričom z východnej strany vedie medzi skalami a na uľahčenie jeho prechodu je tu situovaný pomocný rebrík. Na vrchol vedie náučný turistický chodník.

Kamenec pod Vtáčnikom (285 m.n.m.) leží v južnej časti Hornonitrianskej kotliny na západnom úpätí pohoria Vtáčnik. Obec vznikla v 20. storočí spojením Dolného a Horného Kamenca. V obci bolo objavené hradisko so sídliskovými mladohalštattskými nálezmi. História osídlenia teda siaha až do Halštatskej doby (800 – 400 pred Kristom). Z tejto doby sa našli prvé stopy človeka, ktorý podľa nálezov zostal prítomný v tejto lokalite až do stredoveku.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Júl 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4
  6  7
20212223242526
2728293031