COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Východná Vysoká
Dátum konania:
14.07.2018
Cieľ:
Východná Vysoká - Prielom - Vysoké Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Tatranské Zruby - Nad Zrubami - Velická poľana - Sliezsky dom - Poľský hrebeň - Východná Vysoká - Poľský hrebeň - Zmrznutý kotol - sedlo Prielom - Zbojnícka chata - Rázcestie nad Rainerovou chatou - Hrebienok - Starý Smokovec.

Náročnosť:

veľmi náročné, prevýšenie: 1 694 m, dĺžka trasy: 21,6 km, čas pochodu: 9:55 h.

Vedúci podujatia:

Ing. Ján Gašparovič, inštruktor I. triedy pešej turistiky
e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , tel.: 0918 777 400

Cieľová oblasť

Cieľ:
Východná Vysoká - Prielom

Popis

Velická dolina je 6,5 km dlhá terasovitá skalnatá dolina, ktorá sa rozprestiera východne od úpätia rázsochy Gerlachovského štítu vo Vysokých Tatrách. Dolina je národnou prírodnou rezerváciou a pomenovaná podľa osady Veľká, ktorá je súčasťou Popradu. Dolinou preteká Velický potok. Do plesa padá pekný Velický vodopád, ktorý je prezývaný ako „Večný dážď“.

V strede Velickej doliny sa nachádza príťažlivá trávnatá časť nazývaná tiež Kvetnica, ktorá vyniká najmä svojou kvetenou alpínskeho vegetačného stupňa. Kvetnica bola kedysi dnom plesa, ktoré postupne zaniklo. Dnes sa v nej nachádza len Dlhé pleso (1 939 m. n. m.). Okrem toho sa vyššie nachádzajú dve Horné Velické plesá.

Sliezsky dom (1 670 m n.m.) je horský hotel postavený vo Velickej doline na úpätí Gerlachovského štítu, nad Velickým plesom vo Vysokých Tatrách. Prvá chata nad Velickým plesom bola Blásyho chata, postavená na severovýchodnom brehu iniciatívou Eduarda Blasyho, ktorý bol riaditeľom Starého Smokovca. Budovu, postavenú v roku 1871, o dva roky neskôr zmietla lavína. V roku 1895 Uhorský karpatský spolok na juhozápadnom brehu Velického plesa vybudoval chatu Sliezsky dom. Chata bola stavebne rozšírená v rokoch 1908 a 1943, ale v roku 1962 vyhorela. Na jej miesto bol o šesť rokov postavený súčasný horský hotel. Ide o najvyššie položený horský hotel na Slovensku.

Na Sliezskom dome oddychoval aj pápež Ján Pavol II. pri druhej návšteve Slovenska v roku 1995, ktorý pri svojej návšteve vysvätil drevený kríž, osadený na jeho počesť nad Sliezskym domom.

Poľský hrebeň (2 200 m n. m.) je významným širokým sedlom ležiacim v centrálnej časti Vysokých Tatier. Na Poľský hrebeň je možný prístup z Bielovodskej doliny, z Veľkej Studenej doliny cez sedlo Prielom i z Velickej doliny. Sú z neho pekné panoramatické výhľady do okolitých dolín i na okolité končiare Vysokých Tatier a Gerlachovského štítu. Nachádza sa medzi masívom Velického štítu a Východnej Vysokej, na ktorú vedie značkovaný turistický chodník. Prístup na Poľský hrebeň si vyžaduje zvýšenú pozornosť, hlavne počas dažďa a v prípade zľadovatelého terénu. Prístup z Velickej doliny je zaistený fixnými reťazami.

Východná Vysoká (2 428 m n.m.) je turisticky veľmi významný vyhliadkový štít v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Jej vrchol má pyramídový tvar a nachádza sa na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier, medzi Poľským hrebeňom a Prielomom. Čnie sa nad troma dolinami: Velickou, Veľkou Studenou a Bielovodskou dolinou (nad časťou Zamrznutý kotol Svišťovej doliny). Tento mohutný vrch sa niekedy nazýva aj Malá Vysoká, no malá rozhodne nie je. Výstup na ňu vám ukáže tú pravú vysokohorskú turistiku na Slovensku a bude pre vás neopakovateľným zážitkom. Východná Vysoká patrí k najobľúbenejším vrchom vo Vysokých Tatrách a ponúka asi najkrajší výhľad na okolité pohorie, teda takmer na celé Tatry, do Veľkej Studenej doliny, Velickej doliny, i na okolité štíty (Gerlachovský, Litvorový, Vysoká, Bradavica a iné). Na Východnú Vysokú sa chodilo dávno, turisticky od roku 1888. Výstup je náročný.

Sedlo Prielom (2288 m n. m.) je významné sedlo v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Prechádza cezeň modro značkovaný turistický chodník z Tatranskej Lomnice, resp. Starého Smokovca na Lysú Poľanu. Leží medzi vrcholmi Východná Vysoká a Divá Veža. Spája Veľkú Studenú dolinu na východe s Bielovodskou dolinou na západe.

Zbojnícka chata (1 960 m n. m.) je vysokohorskou chatou, ktorá sa nachádza v hornej časti Veľkej studenej doliny za Zbojníckym chrbtom vo Vysokých Tatrách. V doline a okolo chaty je viacero plies, napr. Dlhé pleso, Vareškové pleso, Starolesnianske pleso i Zbojnícke pleso. Základy chaty boli položené už v roku 1907. Postupne sa prístavbami chata rozrástla. Po požiari v roku 1998 bola kompletne zrekonštruovaná. Pre návštevníkov je k dispozícií terasa s výhľadom do doliny. Sprístupnená je celý rok, teda aj počas zimy.

Veľká Studená dolina je 7 km dlhá vysokotatranská dolina, ktorou preteká Veľký Studený potok. Oproti tesnému ústiu sa v hornej rozšírenej časti člení na viacero skalných prahov. Nachádza sa tu až 22 plies,čím sa zaraďuje na čelo spomedzi všetkých tatranských dolín. Na jej začiatku ju lemuje mohutná rázsocha Slavkovského štítu. V závere je ukončená hlavným hrebeňom Vysokých Tatier.

Hrebienok (1 285 m n.m.) je významným turistickým a lyžiarskym strediskom. V okolí Hrebienku sa nachádzajú viaceré historicky známe tatranské chaty – Rainerova chata, Bíliková chata a Zamkovského chata. Z Hrebienka vychádzajú mnohé značkované turistické chodníky, hlavne do Malej a Veľkej studenej doliny, na Slavkovský štít, na Skalnaté pleso a do Slavkovskej doliny a sú z neho pekné výhľady na končiare Vysokých Tatier a do Podtatranskej kotliny.

Starý Smokovec (1 010 m n.m.) bol vybudovaný pod končiarmi Slavkovského štítu a má kúpeľný charakter s prameňom kyselky. Osada je križovatkou železničných tratí úzkorozchodnej tatranskej elektrifikovanej železnice, ktoré vedú do Popradu, Tatranskej Lomnice a na Štrbské pleso. Z osady vedie pozemná lanová dráha na Hrebienok.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     
  3  4  5  6  7  9
101112131416
171819202123
242526272830