COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Krnovské rozhľadne
Dátum konania:
07.07.2018
Cieľ:
Krnovské rozhľadne - Branická vrchovina
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Na úvod: Ježník - Rozhledna Ježník - Ježník sanatórium.

Na záver: Krnov, žel. st. - Krnov, nám. - Rozhledna Cvilín - Cvilín, kostol - Šelenburk, zrúcanina - Hájnický potok  - Rozhledna Hanse Kudlicha - Úvalno.

Náročnosť:

Na úvod: dĺžka trasy: 2,6 km, prevýšenie: 144 m, čas pochodu: 1:00 h.

Na záver: dĺžka trasy: 11,4 km, prevýšenie: 342 m, čas pochodu: 3:30 h.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor II. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , tel.:0903 575 211

Cieľová oblasť

Cieľ:
Krnovské rozhľadne

Popis

Rozhledna Ježník (558 m n.m.) bola postavená v severnej časti vrcholu Ježník. Ide o drevenú rozhľadňu, ktorá poskytuje výhľady do širokého okolia. Východným smerom je zaujímavý pohľad na mesto Krnov, clivínsku rozhľadňu aj zrúcaninu hradu Šelenburk (Cvilín). Pri peknom počasí možno juhovýchodne obdivovať vrcholky Beskýd s Lysou horou. Na západ sa rozkladá pohorie Jeseníky s najvyšším vrcholom Praděd. Severozápadne sa rozprestiera mesto Albrechtice s Hynčickou hornatinou a Jindřichovskou pahorkatinou a smerom na sever sú rozhľady do Poľska.

Rozhľadňa bola otvorená už v roku 1894. Do výšky 25 metrov ju postavil Moravsko-sliezsky študentský lesný spolok s prispením kniežaťa Lichtensteina. Po otvorení Cvilínskej rozhľadne začal záujem o rozhľadňu upadať. Napokon bola v dvadsiatich rokoch minulého storočia rozhľadňa zbúraná. Jej nástupkyňu sa podarilo postaviť v roku 1934. Aj jej osud bol veľmi podobný - zrútila sa. Súčasná rozhľadňa bola otvorená až v roku 2001. Jej celková výška je 17,5 metra a na vyhliadkovú plošinu vedie 62 schodov. Postavená bola po vzore dobových fotografií. Prístup na rozhľadňu je voľný.

Rozhledna Cvilín (436 m n.m.) sa týči nad mestom Krnov a je ju vidieť už zďaleka. Postavená bola na rovnomennom kopci Clivín. Ide o valcovitú kamennú romantickú rozhľadňu zakončenú vyhliadkou a cimburím. Je vysoká 26 metrov a v jej vnútri sa nachádza drevené schodište. Na vyhliadkovú plošinu vedie 134 schodov (25 žulových a 109 drevených schodov).

V rokoch 1901-1903 ju vybudovala krnovská sekcia Moravsko-sliezskeho sudetského lesného spolku podľa projektu architekta Ernsta Latzela. Na konci 2. svetovej vojny bola pozorovateľňou nemeckého vojska, ktoré sa na vrcholku Cvilína opevnilo. O unikátnu vežičku prišla rozhľadňa pri opravách vykonávaných po vojne.

Rozhľadňa poskytuje prekrásný výhľad na okolitý kraj. Na východe pri dobrej viditeľnosti možno vidieť najvyššie vrcholy Moravskosliezskych Beskýd - Radhošť, Smrk a Lysú horu. Západným smerom možno obdivovať vrcholky Hrubého Jeseníka s Pradědom, Vysokú Holí, Petrové kamene s Biskupskou kopou.

Zrúcanina Šelenburk (423 m n.m.) bola postavená na vrchole Cvilínskeho kopca. Nazýva sa tiež Lobštejn alebo Šelenburk. Ide o trosky pravidelne utvoreného hradu, ktorého pôdorys zostal neporušený väčšími prestavbami. Hrad bol postavený v roku 1238 Přemyslovcami. Hrad bol obnovený po dobití Matejom Korvínom v roku 1474. Neskôr boli postavené ďalšie budovy okolo nádvoria. V 16. storočí slúžil ako lovecký hrádok. Po tridsaťročnej vojne bol hrad opustený a začal chátrať. Dochované sú priekopy, valy, zvyšky stien, paláca a budov, studne a veľké valcovité veže. Studňa zásobovala hrad vodou. Bola dobre chránená. Hrad slúžil pôvodne k obrane cesty vedúcej pozdĺž rieky Opava do Krnova a ďalej do Sliezska.

Ako to býva, aj tu je pod troskami hradu ukrytý veľký poklad. Získať ho mohol len ten, kto strávi tri noci na hrade a postaví sa zoči voči príšerám. Koncom 18. storočia sa o to pokúsil mladý remeselník Teodor. Počas 2 nocí sa nič nestalo a mladíka prepadlo podozrenie. Vydal sa teda na hrad aj tretiu noc a bol ostražitý. Hrôzy, ktoré ho čakali, predčili jeho očakávania. Dal sa na útek. Takže poklad je zrejme stále v troskách hradu.
Zrúcanina hradu je celoročne volne prístupná.

Rozhledna Hanse Kudlicha (395 m n.m.) bola postavená nad dedinkou Úvalno. Postavená bola v roku 1913 a znovu otvorená po generálnej rekonštrukcii v roku 2000. V prízemí je mauzóleum rodáka Hansa Kudlicha, poslanca ríšskeho parlamentu, ktorý bojoval za zrušení roboty.

Rozhľadňa bola vybudovaná ako pamätník tohto rodáka pri príležitosti jeho 90. narodenín podľa smelého návrhu architekta Oskara Felgela. Slávnostne bola otvorená v roku 1913. Keď doktor Kudlich po štyroch rokoch zomrel, boli jeho pozostatky uložené v mauzóleu v spodnej časti veže. Vstup je spoplatnený. Rozhľadňa je vysoká 22 metrov, vyhliadková plošina sa nachádza vo výške 18 metrov nad úrovňou terénu, veža má dve vyhliadkové plošiny a na vrchnú plošinu vedie 103 schodov.

Rozhľadňa poskytuje výhľady do okolia, na západe možno vidieť Hrubý Jeseník s Pradědom, na severe sa týči zrúcanina hradu Šelenburk a Cvilínskou rozhľadňou, ako aj Petrův rybník pri Krnove. Východným smerom sa otvára pohľad na Poľsko a na juhovýchod zase pohľad na okolie Opavy a pri peknom počasí sa ponúka výhľad na vzdialené Beskydy s Lysou horou.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Apríl 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  7
  8  910111214
15161718192021
222324252628
2930