COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
KST deťom
Dátum konania:
10.06.2018
Cieľ:
Schovanka - Strážovské vrchy
CATEGORIES:
Turistika mládeže , Pešia turistika

Popis

Organizácia podujatia bola podporená z príspevkov z 2% dane z príjmov.

Trasa:

Fačkovské sedlo - Havrania skala - Dlhá lúka - Schovanka - Tužina.

Náročnosť:

nenáročné, dĺžka trasy: 10 km, prevýšenie: 331  m, čas pochodu: 4:15 h.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor II. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , tel.: 0903 575 211

Cieľová oblasť

Cieľ:
Schovanka

Popis

Fačkovské sedlo (802 m.n.m.) tvorí prirodzenú hranicu medzi Malou Fatrou a Strážovskými vrchmi. Nachádza sa tu známe turistické a lyžiarske stredisko. Sedlo je východiskovým bodom pre výstup na okolité horstvá, okrem iného aj na Kľak. Cez sedlo prechádza červená turistická značka označovaná aj ako „Cesta hrdinov SNP“.

Havrania skala je malá skala nachádzajúca sa v Strážovských vrchoch. Je dobre viditeľná z Fačkovského sedla, odkiaľ k nej vedie neznačkovaný chodník. Pod skalou sa nachádza malý skalný výklenok so zábradlím, dvomi núdzovými posteľmi a ohniskom. Núdzovo sa tu vyspí aj viac ľudí, je tu spravené aj vonkajšie posedenie okolo pahreby.
Pre milovníkov lezenia sú tu vybudované kvalitne zaistené cesty.

Schovanka je drevená chalúpka typického slovenského štýlu. Dnu sa vchádza nízkymi dverami pod úroveň vonkajšieho terénu. Vnútri je útulňa zariadená jednoducho, ale účelne – je tu piecka s hrncami, stôl s drevenými lavicami aj poschodová posteľ s dekami a starým spacákom. V podkroví je koberec a pohodlne sa tu vyspí asi 6 ľudí. Vonku je ohnisko s drevenými lavicami, za chatou je dreváreň so sekerou aj pílami, kúsok ďalej drevená latrína.

Tužina (361 m n.m.) sa nachádza v okrese Prievidza v Hornonitrianskej kotline, na úpätí Strážovských vrchov a Malej Fatry. Vznikla v 14. storočí. Od počiatku sú dejiny obce a jej pamiatok úzko späté s dejinami bojnického panstva, ku ktorému od začiatku územne patrila.

Podnetom pre výraznú kolonizáciu v celej hornonitrianskej oblasti bolo objavenie zlata. Na jeho vyťaženie boli pozvaní skúsení baníci z uhorských banských miest i z nemeckých krajín. Neskôr sa obyvatelia venovali poľnohospodárstvu a remeslu.

Najvýznamnejšou historickou pamiatkou je kostol sv. Jakuba. Jeho výstavba prebiehala v rokoch 1788 až 1797 podľa plánov kremnického staviteľa J. Vogta. Vtedy získal svoju dnešnú barokovo-klasicistickú podobu a bol zasvätený svätému Jakubovi, ktorého zobrazenie sa objavilo aj v novodobom erbe obce. Ďalšou významnou stavbou je barokový Mariánsky stĺp z roku 1749, ktorý sa vyznačuje rozvinutou sochárskou výzdobou, doplňujúcou ústredný motív - postavu Panny Márie.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     
  3  4  5  6  7  9
101112131416
171819202123
242526272830