COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Liet. hrad - Súľovské skaly
Dátum konania:
28.04.2018
Cieľ:
Lietavský hrad - Súľovské skaly -
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Na podporu tohto podujatia bola poskytnutá zľava 30 % z ceny zájazdu, na podporu sa použili príjmy z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Lietava, Majer - Cibuľník, rázc. - Lietavsky hrad - Cibuľník, rázc. - Podhorie - Pod Dubovcom - Roháčske sedlo - Pod Roháčom - Lúka pod Roháčom - Šarkania diera - Lúka pod Roháčom - Pod Roháčom - Sedlo pod Bradou - Lúka pod hradom - Súľovsky hrad - Súľov parkovisko.

Náročnosť:

nenáročné, dĺžka trasy: 17,8 km, prevýšenie: 1 160  m, čas pochodu: 7:50 hod.

Zodpovedný vedúci:

Ján Mikula, inštruktor I. triedy pešej turistiky

Tel.: 0918 598 785, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Lietavský hrad - Súľovské skaly

Popis

Lietava (405 m.n.m.) je obec nachádzajúca sa neďaleko Žiliny. Jej názov je odvodený od mena slovanskej bohyne mladosti a jari "Lyty-Lietavy-Lady". Na jej počesť kedysi stála v miestach terajších zrúcanín hradu Lietava drevená svätyňa. História osídlenia obce siaha do eneolitu a strednej doby bronzovej, čo dokazujú nálezy keramiky v Lietavskej jaskyni a vo Farskej doline. V obci je gotický kostol zo začiatku 15. storočia, jeho veža je však podstatne staršia, pravdepodobne z konca 13. storočia. Vnútorné zariadenie je z 18. storočia.

Lietavský hrad (615 m.n.m.) je rozsiahlou a pomerne zachovalou zrúcaninou. Nachádza sa na strmom vrchole medzi obcou Lietava a Lietavská Svinná. Hrad postavili po roku 1241 pravdepodobne ako administratívne a vojenské centrum. Jadro hradu tvorila veľká hranolová veža, pri ktorom bolo opevnené nádvorie horného hradu s palácom a ďalšími objektmi a gotickou kaplnkou. Jadro hradu obklopuje veľké predhradie. Tu stojí veľká obytná budova, veľká okrúhla bašta a valcovitá veža. Okrem toho tu bolo aj druhé predhradie s polygonálnou baštou a oblou vežou.

Šarkania diera (577 m n.m.) je voľne prístupná puklinová jaskyňa, ktorá je národnou prírodnou pamiatkou nachádzajúcou sa v Súľovských skalách, neďaleko obce Súľov - Hradná. Jej dĺžka dosahuje 58 m a jej výška 20 m. Jaskyňa predstavuje významné archeologické nálezisko, v minulosti sa tu našli pozostatky jaskynného medveďa, a predovšetkým zvyšky ľudského osídlenia z doby kamennej. Miestna legenda zaraďuje k historickým obyvateľom Šarkanej diery i nebezpečného draka, ktorý v nej vraj dlhé roky nachádzal útočisko, a podľa ktorého dostala i meno.

Súľovské skaly sú podcelok Súľovských vrchov, charakteristický výrazným členitým reliéfom. Sú turisticky vyhľadávanou lokalitou, nachádza sa v nich národná prírodná rezervácia Súľovské skaly. Nachádzajú sa tu zaujímavé tvary reliéfu v podobe skalných veží, ihiel, okien a brán oddelených hlbokými bezvodnými tiesňavami, roklinami a dolinami. V Súľovských skalách je možné obdivovať najbohatšie nálezisko orchideí na Slovensku, Súľovský vodopád a zrúcaninu Súľovského hradu.

Súľovský hrad (635 m.n.m.) bol vybudovaný v Súľovských skalách ako strážny hrad, ktorého hlavnou funkciou bolo strážiť blízku cestu. Vyznačoval sa vysokým výškovým rozdielom dolného a horného objektu. Ešte v roku 1730 sa na hrade zdržiavalo vojsko a hrad ako tak plnil funkciu. Hrad vyhorel, no najvážnejšie škody utrpel kvôli veľkému zemetraseniu v roku 1858.

Zo stavieb sa zachovali základy budov a stopy po trámoch a kotveniach klenby vysekané v skale a nepatrné zvyšky múrov s otvormi po oknách. V dolnom hrade je zachovalá časť paláca s rozhľadnou plošinou na jeho opornej skale, badateľný je aj vstup do hradu so strieľňou v skale a prekopaná skalná tiesňava pred vstupom do horného hradu. V hornom hrade je v strednom paláci klenba a stopy po kamennom schodišti, skalný pylón, ktorý nesie stopy po schodišti a pri ktorom sa dierou v murive a železným rebríkom vchádza do najvyššie položenej časti hradu so stopami po cisterne a rozhľadnej veži. Z horného objektu je pekný výhľad na okolité končiare, bralá Súľovských vrchov i do obce Súľov.

Súľov (375 m.n.m.) je obec, ktorá vznikla spojením dvoch obcí – Súľov a Hradná. Leží pod hradbami zrúcaniny Súľovského hradu. V obci sa nachádzajú dva renesančné kaštiele, renesančný kostol. V okolí obce boli viaceré lužické a púchovské sídliská. Obec je rodiskom známej slovenskej speváčky Zuzany Smatanovej.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Február 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  3
  4  5  6  7  810
1112131417
181920212224
25262728