COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Čierna Hora
Dátum konania:
12.07.2018 - 22.07.2018
Cieľ:
Čierna Hora - Prokletije - Lovcen - Durmitor
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Doprava:

moderným klimatizovaným autobusom.

Odchod:

štvrtok, 12.07.2018, o 15:00 hod. od Zimného štadiónu Prievidza.

Program na prvý deň:

piatok, 13.07.2018, po príchode do Šćepan Polje bude možnosť splavovať rieku Tara v dĺžke cca 13 km za cca 4:00 hod.

Návrat:

nedeľa, 22.07.2017, v poludňajších hodinách.

Prihlasovanie:

u vedúceho podujatia, najneskôr do 28.01.2018. Už sú voľné miesta iba posledné miesta.

Účastnícky poplatok:

295 EUR (všetci účastníci bez rozdielu).

V poplatku je zahrnuté: doprava, 8x nocľah a 8x polpenzia v mestečku Sutomore v rodinnom penzióne Milan.

Poplatok nezahrňuje: cestovné poistenie, splavovanie rieky Tara cca. 40 €, fakultatívne výlety, zájazd - výstup na Zla Kolata, poplatky na pláži za slnečník a ležadlo.

Ubytovanie:

v rodinnom penzióne Milan s vlastnou reštauráciou a kuchyňou, vzdialenom cca 300 m od pláže vybavenej slnečníkmi a ležadlami v 2, 3 a 4-posteľových izbách, všetky sú vybavené klimatizáciou, TV, chladničkou, pripojením do siete WiFi, vlastnou kúpeľňou.

Strava:

polpenzia, raňajky formou bufetových stolov, večere formou výberu z dvoch jedál. Na promenáde pri pláži je široká ponuka jedál a nápojov. V mestečku je možné nakúpiť si potraviny vo viacerých potravinách za prijateľné ceny.

Fakultatívne výlety:

napr. Nočný Ulcinj, Národný park Lovčen - Mauzóleum Njegoš, turistika v pohorí Prokletije - Zla a Dobra Kolata. Fakultatívne výlety nie sú v cene zájazdu. Výlety sa uskutočnia iba v prípade dostatočného záujmu účastníkov.

Turistická trasa v pohorí Prokletije:

Vusanije, parkovisko - Odbočka z cesty - Planina - Ľadová jaskyňa - Odbočka pod vrcholom - Zla Kolata - a späť.

Náročnosť turistickej trasy v pohorí Prokletije:

dĺžka trasy: 20 km, prevýšenie: 1508 m, čas pochodu: 8:50 hod.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky

Tel.: 0903 575 211, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.


UPOZORNENIE!!!

- Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť.
- Nezabudnúť preukaz poistenca, občiansky preukaz a v prípade záujmu o výlet do Albánska je potrené mať so sebou aj pas.
- Každý účastník je povinný uzavrieť poistenie pre prípad úrazu a choroby na celú dobu pobytu.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Čierna Hora

Popis

Rieka Tara je najdlhšou riekou Čiernej Hory, dosahuje dĺžku 145 km. Rieka je zdrojnicou Driny, pramení vo výške cca 2000 m neďaleko hranice s Albánskom, 30 km južne od mesta Kolašin. Rieka nemá vlastný prameň, vzniká spojením riek Veruša a Opasanica.

Okolie rieky sa vyznačuje veľkým prírodným bohatstvom, prevládajú tu rozbujnené lestné spoločenstvá, skalné terasy, vysoké útesy, jaskyne a samozrejme čistá a priezračná voda. Práve kvôli čistote a kvalite vody je rieka zaradená medzi chránené biosférické rezervácie sveta. V skalných stenách kaňonu bolo doteraz objavených vyše 80 jaskýň. Jej prúd sa ženie asi 40-timi kaskádami, z ktorých najznámejšie sú Djavolje lazi, Sokolovina či Bijeli kamen. Podstatná časť toku prechádza cez územie Čiernej Hory, iba posledných pár kilometrov prechádza cez územie Bosny a Hercegoviny, kde sa spája s ďalšou známou riekou Piva. Od ich sútoku tečie rieka Drina, ktorá sa pri Bosanskej Raci na bosniansko-srbských hraniciach vlieva do rieky Sáva.

Rieka prechádza v jej dolnom toku cez impozantný kaňon, ktorý je možné raftovať. Kaňon rieky je dlhý 93 km a prechádza cez územie Národného parku Durmitor v Čiernej Hore a je najkrajším kaňonom Čiernej hory. Najväčšia hĺbka kaňonu je 1 300 metrov. Ide o najdlhší kaňon v Európe a druhý nadlhší kaňon na svete, hneď po známom americkom kaňone Grand Canyone. Kaňon je preto zaradený v zozname prírodných pamiatok UNESCO, spolu s okolitým národným parkom Durmitor.

Sutomore je neveľké, populárne letovisko na Barskej riviére v Sutomorskom zálive, 18 km na juh od Petrovca a 6 km na sever od mesta Bar. Pred nepriaznivými podmienkami počasia a prírodnými podmienkami ho chránia hory Rumije, vďaka ktorým má Sutomore asi najstálejšie počasie zo všetkých letovísk. Z vrcholov tu dominuje Sutorman (805 m).

K najkrajším plážam letoviska Sutomore patria Sutomorská pláž, dlhá asi 1250 metrov, ktorá sa pozvoľne zvažuje do mora, pláž Zlaté pobrežie (Zlatna obala) na juhovýchode, dlhá 850 m so zlatistým pieskom, za ktorou pokračujú menšie skalnaté pláže až k mysu Ratac a tiež Červená pláž, pomenovaná podľa farby svojho piesku a kamienkov, ktoré pôsobia tak, že i more vyzerá byť červené. Je to nádherná a romantická pláž, obklopená je hustým borovicovým lesom a je ideálnym romantickým miestom pre zamilované dvojice. Na pláži sú palmové bary a reštaurácie.

Z pamiatok stojí sa návštevu Kostol sv. Tekly nad obcou z 8. storočia, ktorý má dva oltáre (pravoslávny a rímskokatolícky). Kostol bol viackrát prestavaný a jeho súčasný vzhľad je z 19. storočia. Známa je aj turecká pevnosť Tabija, benátska pevnosť stojaca 3 km na severozápad vo výške 232m. Jej súčasťou je kostol sv. Demetria. Pevnosť tvorí okrem zreteľného opevnenia už iba ruiny, ale práve malý kostol bol v roku 2007 z časti zrekonštruovaný. Z vrcholu sú krásne výhľady na pobrežie, okolité vrchy. Na myse Ratac sú ruiny benediktínskeho Kláštora Panny Márie Ratackej z 11. storočia.  Sutomore má zopár reštaurácií, kaviarní, miestne diskotéky, ale pre toho, kto má rád noci plné zábavy a radovánok, toto letovisko nie je pre neho najideálnejšie. Na svoje si tu prídu romantické duše a rodinky, ktoré si vychutnávajú pokojnú dovolenku u mora a prechádzky po okolí.

Zla Kolata (2 534 m n.m.) je najvyšší vrch Čiernej Hory a 16. najvyšší vrch Albánska v pohorí Prokletije, zároveň je najvyšším vrchom pohoria Dinárske vrchy. Leží na hraniciach Čiernej Hory a Albánska v masíve Kolac spolu so štítom Dobra Kolata (po albánsky Kolata e Mirë), ktorý je len o 6 metrov nižší. Meno znamená zlá Kolata, význam slova kolata nie je jasný, ale Kolac znamená v čiernohorčine hromada. Severne od vrcholu leží Dobra Kolata (2 528 m n.m.), na ktorú sa dá výjsť zo sedla oddeľujúceho oba vrcholy. Zla Kolata má tvar mohutného skalného zubu. Vrchol je podobne ako celý masív Bjeliča, budovaný z vápenca.

Ulcijn je najjužnejšie položené mestečko Čiernej hory. Leží 24 km od Baru a 15 km od hranice s Albánskom. Ulcinj je bývalé pirátske mestečko a väčšinu jeho obyvateľov tvoria priateľskí moslimovia. Neobklopujú ho žiadne hory, ale polia, na ktorých sa pestujú olivovníky, citrusy, granátové jablká a iné.

Zaujímavé je Staré mesto s hradbami vybudovanými Ilýrmi, najstaršou stavbou na východnom Jadrane, turecká hodinová veža Salaat Kula z roku 1754, turecká studňa z roku 1749, Mestské múzeum so zaujímavými exponátmi, Benátsky palác. Pred hradbami stojí pravoslávny Kostol sv. Mikuláša z roku 1890 s cennými dielami ruských umelcov, Pašova mešita s kúpeľmi (jediná stavba svojho druhu v krajine), Mešita Namazdjah, tri turecké mauzóleá z 18. storočia, Kostol sv. Jozefa s kamennou zvonicou s tromi zvonmi.

Typické pre Ulcinj sú hlučné a živé trhy, na ktorých je možné nájsť úplne všetko od ovocia a zeleniny, mäsa a syrov až po oblečenie a bižutériu. Konajú sa dvakrát do týždňa. Mesto je známe aj svojim nočným životom. V centru je k dispozícii viacero barov, reštaurácii, obchodov, klubov a diskoték.

Národný park Lovčen je národným parkom už od roku 1952. Skrášľuje juhozápadnú časť Čiernej Hory medzi Skadarským jazerom, zálivom Boka Kotorska a Budvanskou riviérou. Správne a administratívne centrum NP sa nachádza v Cetinje. Mohutné horské masívy sa rozpínajú nad mestom Kotor a Kotorským zálivom. Národný park Lovćen je významný tiež pre svoje kultúrne dedičstvo. Sú dve možnosti ako dá dostať do NP Lovćen, a to práve buď z mesta Kotor, ktoré je na zozname svetového dedičstva UNESCO, alebo z Cetinje, starodávneho hlavného mesta Čiernej Hory.

V pohorí na malej ploche možno nájsť veľa bizarných skalných vápencových útvarov, hlboké lesy a vysoko položené alpínske lúky. Lovćen sa považuje za onú Čiernu Horu, podľa ktorej bola celá krajina pomenovaná; je to veľmi významné miesto pre obyvateľov štátu.

Mauzóleum vladyku Petara II. Petroviča Njegoša (1 657 m n.m.) bolo postavené na vrchole Jezerski vrh, ktorý je najvyššie turisticky dostupné miesto v pohorí. Nachádza sa tu jeho veľká socha z čierneho mramoru a hrobka. Tesne pod vrcholom vrchu Jezerski vrh je parkovisko, z ktorého vedie tunel pre peší výstup skrz vrch až na jeho vrchol.

Za mauzóleom bola vybudovaná panoramatická vyhliadka. Výhľad z tohto miesta je skutočne nezabudnuteľný a očarujúci a zaslúžene patrí k najkrajším miestam v celom parku. Nielen samotný panoramatický výhľad z vrcholku hrebeňa je ohromujúci, ale i celá cesta nahor a späť je dych berúca. Každá serpentína odkrýva modré farby Boky Kotorskej v inom odtieni a lúče slnka na jej hladine v inom odlesku. Táto oblasť sa právom označuje za jednu z najkrajších možných vyhliadok na celú Boku Kotorsku.

Toto miesto si vybral filozof a básnik Petar II. Petrović Njegoš, otec modernej identity Srbov. Mauzóleum Njegoša bolo vybudované medzi rokmi 1970 až 1974 a je dielom chorvátskeho sochára Ivana Meštrovića. Je to zmes architektonického a umeleckého diela. Toto mauzóleum je najvyššie položené na svete. Z parkoviska k nemu vedie 461 schodov. Slávna pieseň, Lovćen je náš svätý oltár, hovorí o tom, že Lovćen je skutočným symbolom Čiernej Hory.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Apríl 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  8
  91011121315
161718192022
232425262729
30