COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Belianky
Dátum konania:
07.10.2017
Cieľ:
Kopské sedlo - Belianske Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Doprava:

zájazdovým autobusom, smer Nitrianske Pravno - Martin.

Odchod:

o 5:00 hod., z nástupišťa č. 11, autobusová stanica Prievidza.

Prihlasovanie:

v TIK-u, Námestie slobody Prievidza, najneskôr do 03.10.2017.

Účastnícky poplatok:

člen KST Horná Nitra: 13,35 €

Nečlen: 15,85 €.

Trasa:

Ždiar, Tatra - Monkova dolina - Široké sedlo - Kopské sedlo - Zadné Meďodoly - Pod Muráňom - Tatranská Javorina.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 17,3 km, prevýšenie: 1 075 m, čas pochodu: 6:10 hod.

Zodpovedný vedúci:

Ján Mikula, cvičiteľ pešej turistiky a inštruktor vysokohorskej turistiky

Tel.: 0918 598 785, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

 

UPOZORNENIE! Každý sa na podujatí zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite si zobrať so sebou preukaz poistenca.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Kopské sedlo

Popis

Monkova dolina je jednou z najmalebnejších slovenských dolín. Nachádza sa na severno-východnej strane Belianskych Tatier v Národnej rezervácii Belianske Tatry. Dolina vedie medzi Ždiarskou vidlou (2141m) a Hlúpym (2060m). Dolina je otvorená sezónne počas leta a patrí spolu s Dolinou Siedmych prameňov len k dvom dolinám sprístupnených v Belianskych Tatrách. Vedie ňou náučný chodník so šiestimi zastávkami, od Ždiaru až do Širokého a Kopského sedla. Prechod je jednosmerný zo Ždiaru nahor.

V roku 1781 sa na území doliny usadil Jonek Monka. Keďže územie patrilo katastrálne mestu Spišská Belá, zaviazal sa platiť daň 8 florenov, za čo mal právo pastvy, určitý objem dreva z lesa a možnosť obrábať pole. Potomkovia rodu tu žijú dodnes.

Široké sedlo (1 825,5 m n. m.) je výrazné trávnaté sedlo v hlavnom hrebeni Belianskych Tatier. Predstavuje jediné sedlo pohoria, ktorým vedie značený turistický chodník, križujúci hlavný hrebeň. Nachádza sa medzi Ždiarskou vidlou a Hlúpym, v závere Monkovej doliny. Cez sedlo prechádza červeno značkovaný turistický chodník zo Ždiaru do Kopského sedla. Je to jediný značkovaný chodník na území chránených a celoročne neprístupných Belianskych Tatier.

Zo sedla je pekný výhľad na Spišskú Maguru, Pieniny, Vysoké Tatry a hrebeň Belianskych Tatier so Ždiarskou vidlou. V sedle je eróziou odkrytý geologický podklad pestrého zloženia. Na ohraničených súvrstviach vidieť červeno, zeleno a fialovo sfarbené vrchnotriasové ílovité bridlice s vložkami pieskovcov, dolomity a vápence.

Kopské sedlo (1 749 m n. m.) je výrazné trávnaté sedlo na konci hlavného hrebeňa Vysokých Tatier. Oddeľuje tak Vysoké a Belianske Tatry. Nachádza sa medzi Jahňacím štítom, ktorý je juhozápadným smerom a Hlúpym, ktorý je uzlovým vrchom, ležiacim severne, v hlavnom hrebeni Belianskych Tatier. Východným smerom začína dolina Predné Meďodoly, severozápadným smerom dolina Zadné Meďodoly. Sedlo je vytvorené v pestrofarebných spodnotriasových ílovitých bridliciach s polohami žltkastých vápencov. Priamo v sedle je okrem vodnej a snehovej erózie evidentný aj vplyv veternej erózie.

Cez sedlo prechádza modro značkovaný turistický chodník z Tatranských Matliarov, resp. zastávky SAD Biela Voda do Tatranskej Javoriny. Priamo v sedle sa pripája červená turistická značka, vedúca zo Ždiaru cez Široké sedlo (1 825 5 m n. m.), s chodníkom od chaty pri Zelenom plese. Okolie Kopského sedla je známe baníckou minulosťou. Predmetom ťažby alebo skôr dobývacích pokusov bola medená ruda. Dokladom baníckeho záujmu sú ešte i dnes zachované zvyšky zasýpaných štôlní a šácht.

Zadné Meďodoly je najsevernejšia odnož Javorovej doliny - hraničnej doliny medzi Belianskymi a Vysokými Tatrami, vybieha z nej smerom na juhovýchod, na poľane pod Muráňom. Tiahne na východ popod juhozápadné úbočie Belianskych Tatier až pod Kopské sedlo na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Geologicky patria Zadné Meďodoly už k Belianskym Tatrám. Doline dominujú Muráň (1 890 m n.m.), Havran (2 152 m n.m.) a Ždiarska vidla (2 142 m n.m.).

Preteká nimi Meďodolský potok. Vedie cez ne modro značkovaný turistický chodník z Tatranskej Javoriny cez Kopské sedlo do Tatranských Matliarov. V Zadných meďodoloch sa v uplynulých storočiach bezúspešne baníčilo - ťažilo sa uhlie a meď - odkiaľ je odvodený aj názov doliny. Vrch Muráň vstúpil do histórie chovom kozorožcov, ktoré tam kedysi choval knieža Hohenlohe. Tento vrchol dominujúci v doline má z každej strany iný vzhľad. Vypína sa nad obrovskou bielou stenou nad poľanou pod Muráňom.

Najbližšie podujatia

  • Zajo zľavy
  • CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  September 2017  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  3
  4  5  6  7  810
111213141617
18192021
2526272829