COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Ferrata HZS Kyseľ
Dátum konania:
30.09.2017
Cieľ:
Ferrata HZS Kyseľ - SLovenský raj
CATEGORIES:
Vysokohorská turistika , Pešia turistika

Popis

Trasa:

Trasa A: Čingov, parkovisko - Biely potok, ústie - Kyseľ, ústie - Obrovský vodopád, mostík - Kyseľ, rázc. - Kláštorisko - Biely potok, ústie - Čingov, parkovisko.

Trasa B: Čingov, parkovisk - Biely potok, ústie - Pod Tomášovským výhľadom - Letanovský mlyn - Kláštorská roklina, ústie - Kláštorisko - Biely potok, ústie -  Čingov, parkovisko.

Náročnosť:

Trasa A: náročné, prevýšenie: 659 m, dĺžka trasy: 16,4 km, čas pochodu: 6:30 hod.

Trasa B: stredne náročné, prevýšenie: 645 m, dĺžka trasy: 16,2 km, čas pochodu: 5:30 hod.

Vedúci podujatia:

Ing. Ján Gašparovič, cvičiteľ pešej turistiky

Tel.: 0918 777 400, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Ferrata HZS Kyseľ

Popis

Čingov (504 m n.m.) je jedno z najstarších a najznámejších stredísk cestovného ruchu v Slovenskom raji. Nachádza sa na jeho severnom okraji, v severovýchodnej časti Národného parku Slovenský raj v rozšírenej časti údolia Prielomu Hornádu. Je zároveň východiskovým bodom pre mnohé turistické trasy ako sú napr. Tomášovský výhľad, Sokolia dolina, Klauzy, Kláštorisko, Prielom Hornádu, turistickej trasy, ktorá patrí k najväčším turistickým lákadlám Slovenského raja.

Nájdené pamiatky na lokalite, Hradisko potvrdzujú osídlenie z mladšej doby kamennej. Prvé turistické objekty tu vznikajú v r. 1932. Nachádza sa tu  Dom Horskej služby Slovenský raj, terénna stanica Správy Národného parku Slovenský raj.

Tiesňava Kyseľ leží na východnom okraji planiny Glac. Na dne úzkej stupňovitej tiesňavy je niekoľko vodopádov - najväčší z nich je Obrovský vodopád s výškou 60 m. Na rázcestí v Kyseli sa delí na Veľký, Malý a Vyšný Kyseľ. Trvalo veľa rokov, kým priekopníci dosiahli úplný prechod touto tiesňavou. V roku 1975 členovia Horskej služby sprístupnili dovtedy obchádzaný úsek nad Obrovským vodopádom. V roku 1976 vypukol pri ústí tiesňavy požiar, ktorý zničil les. Kvôli nebezpečenstvu padania skál a zhorených stromov je verejnosti prístupná iba náhradná trasa vedúca časťou Malý a Veľký Kyseľ. Dolná časť doliny Kyseľ patrí medzi najkrajšie v Slovenskom raji. Úsek vyniká bizarnosťou a strmosťou: na vzdialenosti 1,5 km dosahuje prevýšenie asi 180 m. Dňa 18.8.2016 bola požiarom zasiahnutá časť znovu otvorená formou ferraty.

Spodná časť rokliny od ústia rokliny pri Bielom potoku po mostík nad Obrovským vodopádom je sprístupnená formou ferraty, je jednosmerná a je vybavená istiacimi fixnými lanami a železnými stúpačkami. Pohyb po ferrate je výlučne zdola nahor čiže proti smeru toku potoka. Povinnou výbavou pri návšteve ferraty je ferratový set a pevná protišmyková obuv.

Ferrata nie je náročná, na úrovni B, maximálne na B/C. Zabezpečenie je na veľmi dobrej úrovni. S výnimkou krátkej úvodnej pasáže je vybavená nahusto osadenými širokými kramľami so zdvojeným roxorom pre pohodlné státie.

Obrovský vodopád - nachádza sa v tiesňave Kyseľ v Slovenskom raji. Ide o najväčší vodopád tejto tiesňavy. Trasa vedie ponad tento vodopád, ale nachádzajú sa tu novo vybudované stúpačky, ktorými sa tí odvážnejší dostanú až pod Obrovský vodopád, a naskytne sa im tak pohľad na 60 metrov padajúcej vody zdola.

Kláštorisko (775 m.n.m.) sa nachádza v Slovenskom raji. V roku 1241 tu našli obyvatelia okolitých obcí miesto ochrany pred Tatármi. Kláštorisko je z troch strán chránené roklinami, hlbokými dolinami, čo potvrdzovalo jeho bezpečné miesto. Vybudovali tu kláštor pre rehoľu kartuziánov. V 15. storočí ho obsadili husiti a neskôr bratríci. V 16. storočí bol kláštor povinne zbúraný kvôli zbojníkom. Dnes sa tu nachádza turistická chata a kláštor. Kláštorisko je významnou križovatkou turistických trás Slovenského raja.

Kláštorská roklina je tiesňava vytvorená potokom prameniacim pod Kláštoriskom a ústiacim priamo do Hornádu. Známa bola už v minulosti, pre turistov ju však sprístupnili až roku 1960. Prvým krokom sprístupnenia tiesňavy bolo vybudovanie lanovej lávky pri ústí Kláštorskej rokliny do Hornádu v rámci prvej etapy sprístupňovania Prielomu Hornádu.

Roklina začína na lúke pri Kláštorisku a ústi do Prielomu Hornádu medzi Hrdlom Hornádu a Letanovským mlynom. Na tomto mieste sa nachádza lanový most. Je to najkratšia cesta z Prielomu Hornádu na Kláštorisko. Pre turistov je jednosmerná (proti toku) po zelenej značke, vedie po mnohých rebríkoch, drevených i kovových stúpačkách, vybavených reťazovými i lanovými zábradliami. Nachádzajú sa tu viaceré vodopády v poradí pri výstupe hore možno obdivovať vodopád Objaviteľov, vodopád Antona Straku, Dúhový vodopád, kaskády Gustáva Nedobrého, Malý vodopád, Machový vodopád, vodopád Kartuziánov.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Máj 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
   2  3
  7  9101113
14151617181920
2122232425
2829