COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Sklabiňa - Katova skala
Dátum konania:
15.09.2017
Cieľ:
Katova skala - Veľká Fatra
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Sklabinský Podzámok - Hrad Sklabiňa - Sklabinský Podzámok - Katova skala - Dolné Dvoriská - Podhradie.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 10 km, prevýšenie: 500 m.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy pešej turistiky

Tel.: 0918 056 249, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Katova skala

Popis

Sklabinský Podzámok (508 m n.m.) je malá obec ležiaca v Kantorskej doline, pod hradným vrchom Sklabinského hradu, 11 km na východ od Martina. Prvý krát sa spomína v roku 1258 pod názvom Sklabonya. Na osídlenie v minulých dobách poukazujú pozostatky z doby bronzovej a železnej. Obyvateľstvo sa zaoberalo olejkárstvom a garbiarstvom. Od polovice 19. storočia pripojená osada Stará Borová. Dejiny obce sú úzko späté s hradom Sklabiňa, ktorého zrúcaniny sú na blízkom návrší.

Hrad Sklabiňa (626 m n. m.) je zrúcanina na nevysokom návrší tesne nad obcou Sklabinský Podzámok, v dolnej časti Kantorskej doliny v severozápadnej časti Veľkej Fatry. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia na mieste staršieho hradiska. V priebehu 13. storočia sa stal strediskom hradného panstva. Od roku 1328 bol sídlom stolice. V roku 1436 hrad vyhorel, po čom ho postupne nákladne upravili. V súčasnej dobe sa hrad opravuje znovu. Hrad dostal v roku 1527 nového majiteľa, Františka Révaia, ktorý sa stal veľmi skoro dedičným županom Turca. V roku 1554 hrad rozšíril o južné, druhé predhradie. Tieto stavebné úpravy súviseli aj s tureckým nebezpečenstvom, ktoré ohrozovalo predovšetkým južné kraje Slovenska.

Najstaršou časťou je horný hrad nepravidelného pôdorysu s vnútorným nádvorím, ktoré postupne zastavali obytnými a hospodárskymi budovami. Dominujúcou bola mohutná hranolová veža, situovaná na najvyššom bode brala. V rokoch 1460 – 1480 hrad prestavali a rozšírili o predhradie na severnej strane, ktoré opevnili dvoma polygonálnymi baštami. V roku 1468 na mieste, kde stála kedysi východná veža, postavili kaplnku. V roku 1554 hrad opravili a dostavali druhé predhradie chránené baštou.

Z hradu sa zachovala značná časť murív kaplnky, v ktorej sa zachovali gotické nábehy rebier klenby, časti veže, palácov, hospodárskych budov, opevnenia, bášt i kaštieľa. Miestami stoja múry do výšky niekoľkých metrov, inde sú viditeľné len v teréne.

Katova skala (927 m n.m.) je zaujímavý skalný útvar, ktorý sa sa týči nad Kantorskou dolinou a obcou Sklabinský Podzámok, neďaleko zrúcaniny hradu Sklabiňa. Skala dostala názov podľa neďalekého hradu Sklabiňa, ktorému slúžila ako miesto popráv a zhadzovali z nej nepohodlných ľudí.

Vrchol poskytuje nádherný polkruhový výhľad na Veľkú Fatru, časť Turčianskej kotliny a aj na Lučiansku časť Malej Fatry. Oblasť Katovej skaly je chránená, patrí do prírodnej rezervácie o výmere 47 ha. Ide o ochranu geomorfologicky výrazného skalného komplexu s krasovými javmi a so zachovalými pôvodnými spoločenstvami rastlín a živočíchov. Skala je bohatá na krasové útvary, nachádza sa tu 9 jaskýň s dĺžkou 5 – 61 m.

Na túto lokalitu sa viaže povesť, podľa ktorej je v skale zakliata mladá dievčina. Do skalnej steny ju zavrel trýzniteľ, aby ju donútil stať sa jeho ženou. Keďže toto na ňu nezabralo, tak ju preklial a ona teraz musí sedieť na jeho poklade. Raz za sto rokov má však možnosť vysloviť jedno slovo. A tak sa vraj zo skaly raz za sto rokov ozve “vysloboď!” – samozrejme s očakávaním, že ju vyslobodí nejaký švárny mládenec.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Máj 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
   2  3
  7  9101113
14151617181920
2122232425
2829