COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Sklabiňa - Katova skala
Dátum konania:
15.09.2017
Cieľ:
Katova skala - Veľká Fatra
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Doprava:

zájazdovým autobusom, smer Slovenské Pravno.

Odchod:

o 8:00 hod., z nástupišťa č.11, autobusová stanica Prievidza.

Prihlasovanie:

v TIK-u, Námestie slobody Prievidza, najneskôr do 12.09.2017.

Účastnícky poplatok:

člen klubu: 6,85 €

ostatní: 7,85 €.

Trasa:

Sklabinský Podzámok - Hrad Sklabiňa - Sklabinský Podzámok - Katova skala - Dolné Dvoriská - Podhradie.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 10 km, prevýšenie: 500 m.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy pešej turistiky

Tel.: 0918 056 249, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

 

UPOZORNENIE!!! Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite si vziať so sebou preukaz poistenca.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Katova skala

Popis

Sklabinský Podzámok (508 m n.m.) je malá obec ležiaca v Kantorskej doline, pod hradným vrchom Sklabinského hradu, 11 km na východ od Martina. Prvý krát sa spomína v roku 1258 pod názvom Sklabonya. Na osídlenie v minulých dobách poukazujú pozostatky z doby bronzovej a železnej. Obyvateľstvo sa zaoberalo olejkárstvom a garbiarstvom. Od polovice 19. storočia pripojená osada Stará Borová. Dejiny obce sú úzko späté s hradom Sklabiňa, ktorého zrúcaniny sú na blízkom návrší.

Hrad Sklabiňa (626 m n. m.) je zrúcanina na nevysokom návrší tesne nad obcou Sklabinský Podzámok, v dolnej časti Kantorskej doliny v severozápadnej časti Veľkej Fatry. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia na mieste staršieho hradiska. V priebehu 13. storočia sa stal strediskom hradného panstva. Od roku 1328 bol sídlom stolice. V roku 1436 hrad vyhorel, po čom ho postupne nákladne upravili. V súčasnej dobe sa hrad opravuje znovu. Hrad dostal v roku 1527 nového majiteľa, Františka Révaia, ktorý sa stal veľmi skoro dedičným županom Turca. V roku 1554 hrad rozšíril o južné, druhé predhradie. Tieto stavebné úpravy súviseli aj s tureckým nebezpečenstvom, ktoré ohrozovalo predovšetkým južné kraje Slovenska.

Najstaršou časťou je horný hrad nepravidelného pôdorysu s vnútorným nádvorím, ktoré postupne zastavali obytnými a hospodárskymi budovami. Dominujúcou bola mohutná hranolová veža, situovaná na najvyššom bode brala. V rokoch 1460 – 1480 hrad prestavali a rozšírili o predhradie na severnej strane, ktoré opevnili dvoma polygonálnymi baštami. V roku 1468 na mieste, kde stála kedysi východná veža, postavili kaplnku. V roku 1554 hrad opravili a dostavali druhé predhradie chránené baštou.

Z hradu sa zachovala značná časť murív kaplnky, v ktorej sa zachovali gotické nábehy rebier klenby, časti veže, palácov, hospodárskych budov, opevnenia, bášt i kaštieľa. Miestami stoja múry do výšky niekoľkých metrov, inde sú viditeľné len v teréne.

Katova skala (927 m n.m.) je zaujímavý skalný útvar, ktorý sa sa týči nad Kantorskou dolinou a obcou Sklabinský Podzámok, neďaleko zrúcaniny hradu Sklabiňa. Skala dostala názov podľa neďalekého hradu Sklabiňa, ktorému slúžila ako miesto popráv a zhadzovali z nej nepohodlných ľudí.

Vrchol poskytuje nádherný polkruhový výhľad na Veľkú Fatru, časť Turčianskej kotliny a aj na Lučiansku časť Malej Fatry. Oblasť Katovej skaly je chránená, patrí do prírodnej rezervácie o výmere 47 ha. Ide o ochranu geomorfologicky výrazného skalného komplexu s krasovými javmi a so zachovalými pôvodnými spoločenstvami rastlín a živočíchov. Skala je bohatá na krasové útvary, nachádza sa tu 9 jaskýň s dĺžkou 5 – 61 m.

Na túto lokalitu sa viaže povesť, podľa ktorej je v skale zakliata mladá dievčina. Do skalnej steny ju zavrel trýzniteľ, aby ju donútil stať sa jeho ženou. Keďže toto na ňu nezabralo, tak ju preklial a ona teraz musí sedieť na jeho poklade. Raz za sto rokov má však možnosť vysloviť jedno slovo. A tak sa vraj zo skaly raz za sto rokov ozve “vysloboď!” – samozrejme s očakávaním, že ju vyslobodí nejaký švárny mládenec.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza
  • Zajo zľavy

Kalendár podujatí

<<  September 2017  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  3
  4  5  6  7  810
111213141617
18192021
2526272829