COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Svinica - Kasprow Wierch
Dátum konania:
24.06.2017
Cieľ:
Svinica - Kasprow Wierch - Poľské Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasy:

Trasa A: Zakopane - Kužnice - Chata Murovaniec - Czarny St. Gąsienicowy - Sedlo Zawrat - Svinica - Kasprowy Wierch - Suchá Czuba - Kužnice - Zakopane.

Trasa B: Zakopane - Kužnice - Chata Murovaniec - Suché sedlo - Kasprowy Wierch - Suchá Czuba - Kužnice - Zakopane.

Náročnosť:

Trasa A: veľmi náročné, dĺžka trasy: 22,5 km, prevýšenie 1 497 m, čas pochodu: 8:50 hod.

Trasa B: stredne náročné, dĺžka trasy: 17 km, prevýšenie: 1 101 m, čas pochodu: 6:10 hod.

Zodpovedný vedúci:

Ing. Dušan Vakula, cvičiteľ pešej turistiky

Tel.: 0904 939 330, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Svinica - Kasprow Wierch

Popis

Zakopane (800 m.n.m.) - ide o najvyššie položené poľské mesto, ktoré sa nachádza na úpätí Poľských Tatier. Ide o známe zimné stredisko, kde sa konajú viaceré významné zimné podujatia. Na konci 19. storočia sa Zakopané stalo kultúrnym centrom, v ktorom žili alebo ho navštevovali slávne osobnosti poľskej kultúry. Medzi najznámejšie pamiatky patrí barokový drevený kostol vedľa historického cintorína, historické drevené goralské stavby, budovy v tzv. zakopanskom štýle, vily.

Chata Murovaniec (1 500 m n.m.) sa nachádza v Doline Gasienicowej, pod úpätím Svinice, v Poľských Tatrách. Prvým objektom postaveným v súčasnej lokalite chaty bola pastierska búda, ktorá sa vzhľadom na narastajúci počet turistov postupne rozrastala a postavené boli ďalšie objekty. Neskôr sa začala výstavba chaty. Slavnostného otvorenia sa dočkala v roku 1925. Vďaka silným žulovým stenám dostala prezývku "Murowaniec". V rokoch 1950 - 1951 prešla rekonštrukciou, budova bola ďalej rozšírená. Ďalšia rekonštrukcia prebehla po požiari v roku 1963. Chata má vlastnú štýlovú reštauráciu. Chata architektonicky zapadá do okolitého prostredia.

Czarny St. Gąsienicowy
je veľké ľadovcové pleso nachádzajúce sa v Poľských Tatrách v ľadovcovom kare v závere Gasienicowej doliny. Rozloha plesa činí 17,94 ha pri dlžke 665 m a šírke asi 425 m. Hĺbka plesa je pomerne úctihodná a dosahuje 53,1 metrov. Pleso vďačí za svoj názov nielen svojej polohe pod svahmi vrcholov Kościelec, ale taktiež vďaka siniciam farbiacim vodu. Je jedným z mála rybnatých tatranských plies. Ryby (pstruhy) tu však boli vysadené umelo v roku 1881.

Svinica (2 301 m n. m.) je dominantným vrcholom vo Vysokých Tatrách na hranici Slovenska a Poľska. Ide o monumentálny a veľmi nápadný vrchol na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier nachádzajúci sa medzi vrcholmi Beskyd a Valentková. K východu smerom do Poľska vybieha z masívu mohutná rázsocha s vrcholmi ako je Kozi Wierch, Granaty, Wielka Buczynova Turnia a ďalšie. Na tomto hrebeni je snáď najnáročnejšia turistická trasa v celých Vysokých Tatrách - známa Orla Perć. Svinica je výrazný vrchol so suťovými svahmi, ktorej tvar najlepšie vynikne pri pohľade z hornej časti Tomanovskej doliny v Západných Tatrách. Patrí medzi najnavštevovanejšie vrcholy, keďže neďaleko na Kasprow Wierch vedie lanovka.
Výhľad z vrcholu je nádherne panoramatický. Pod vrcholom sa nachádza pleso Zadni Staw Polski v Dolině pięciu Stawów Polskich, šikmo nad ním je Hladké sedlo. Úchvatný je pohľad na Kriváň, Gerlachovský štít a ďalšie vysokotatranské vrcholy, na západe je záver Tichej doliny a za ním vykukujú vrcholky Západných Tatier.

Suché sedlo (1 949 m n.m.) leží pod Kasprovým vrchom na hranici medzi Slovenskom a Poľskom, Vysokými a Západnými Tatrami. Nakoľko sa nachádza iba 200 m od stanice kabínovej lanovky z Poľska na Kasprov vrch, je veľmi hojne navštevované. Východiskom výletov do tohto sedla zo slovenskej strany je zväčša Podbanské. Zo samotného sedla sa návštevníkovi otvorí úžasný výhľad na Vysoké Tatry, Tichú dolinu či Liptovské kopy.

Kasprov vrch (1 987 m n. m.)  je nevýrazný hôľnatý vrchol vo východnej časti Západných Tatier. Leží na štátnej hranici Slovenska a Poľska. Od Ľaliového sedla a od Vysokých Tatier ho delí Suché sedlo a Beskyd (2012 m).
Názov vrchu pochádza podľa povesti od mena majiteľa lokality, gorala Kaspera. Vrchol je vďaka lanovke ľahko dostupný a patrí tak k najnavštevovanejším v Tatrách.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Máj 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
   2  3
  7  9101113
14151617181920
2122232425
2829