Zobraziť archív

Popis

Hradová (887 m n.m.) predstavuje jednu z najvýraznejších krajinných dominánt okolia malohontianskej obce Tisovec. Patrí k turisticky najatraktívnejším lokalitám Národného parku Muránska planina. Táto výrazná krajinná dominanta je plná zaujímavých skalísk a prekrásnych vyhliadkových miest. Tento mohutný vrch z vápencových brál s početnými jaskyňami poskytoval ľuďom bezpečné bývanie už od mladšej doby kamennej. Stopy po pravekom osídlení dodnes nachádzame takmer po celom hrebeni. Na Hradovú vedie náučný chodník, ktorý začína na námestí pri autobusovej zastávke v obci Tisovec. Je dlhý 3,12 km a dosahuje prevýšenie 475m. Oddychové miesta spestrujú osadené informačné panely a lavičky. Vrchol Hradovej ukrýva aj zvyšky stredovekého hradu, opradeného množstvom legiend. Z pôvodného hradu sa však zachovalo len pár zarastených múrikov.

Sedlo Zbojská (725 m n. m.) je horské sedlo v hlavnom hrebeni Veporských vrchov. Oddeľuje podcelky Fabova hoľa na severe a Balocké vrchy na juhu. Sedlom prechádza hranica medzi povodím Hrona a povodím Slanej. Je východiskom turistických chodníkov do NP Muránska planina a Veporských vrchov. V sedle sa nachádza turistické informačné centrum a viaceré turistické zariadenia poskytujúce ubytovacie a stravovacie služby. Cez sedlo premáva unikátna ozubnicová železnica. Ozdobou tejto lokality je zachovalá divoká príroda s bohatým zastúpením chránených druhov rastlín a živočíchov. V minulosti na tunajších salašoch a Čertovej jaskyni prebývali zbojníci, ktorí zbíjali na obchodnej ceste medzi Breznom a Tisovcom. Dodnes sa tu zachovalo tradičné pasenie oviec a výroba ovčích syrov.

Čertova dolina sa nachádza v Národnom parku Muránska planina, neďaleko sedla Zbojská. Je to hlboká kaňonovitá dolina, ktorá ukrýva prírodné, ale možno aj zbojnícke poklady v jaskyniach. Najvýznamnejšia z nich je Čertova jaskyňa, kde sa skrývala zbojnícka skupina tisovského zbojníka Jakuba Surovca. Tiesňava, vyhlásená pre hodnotné krasové formy a zachovalé lesné spoločenstvá i za prírodnú rezerváciu, miestami pripomína známe rokliny Slovenského raja. Podobne ako v Slovenskom raji, i tu možno obdivovať zaujímavý krasový reliéf, mohutné skalné bralá i vodopády vytvorené na lokalitou pretekajúcom potoku (za všetky možno spomenúť veľmi atraktívny Zbojnícky vodopád). Najužšie miesto tiesňavy, ktoré je spoločne s najbližším okolím považované za najkrajšiu časť rezervácie, sa nazýva Surovcov stisk.

Náučný zbojnícky chodník Jakuba Surovca
je chodník legendárneho tisovského zbojníka a jeho zbojníckej družiny, ktorí unikali panským žandárom zo sedla Zbojská ťažko prístupnou Čertovou dolinou. Náučný chodník sa nachádza v okolí Sedla Zbojská. Chodník je jednosmerný (vystupuje sa roklinou zdola nahor) a štartovací bod sa nachádza pri informačnom centre na Zbojníckom dvore a pokračuje súbežne s červeno vyznačenou Rudnou magistrálou smerom na Remetisko, kde opúšťa Rudnú magistrálu a pokračuje cez dolinku Makovo koryto popod železničný viadukt Čertov most smerom k ústiu Čertovej doliny. Trasa je značená zeleno-bielou značkou náučného chodníka a jeho dĺžka je 4,7 km s prevýšením 268 metrov. Na prechod celého chodníka sú potrebné cca 3 hodiny. Neoddeliteľnou súčasťou výbavy je pevná obuv, pretože časť trasy vedie po skalách rokliny, kde je mokro a šmykľavo, pretože tiesňava je sprístupnená prírode blízkou formou bez veľkých zásahov do terénu (bez osadenia stúpačiek a kovových rebríkov). Trasa je vedená skalnatým korytom Čertovho potoka po balvanoch a štrku, kde je potrebné podľa vlastného uváženia preskakovať z jedného brehu na druhý bez možnosti prechodu lávkami. Drevenými rebríkmi sú zaistené len tri miesta, kde sa prekonáva skalný prah (s vodopádmi).

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526