Český ráj leží päťdesia kilometrov severovýchodne od Prahy. Nachádza sa na strednom toku rieky Jizera a vyznačuje sa rozmanitosťou prírodných krás a bohatými historickými pamiatkami - hradmi, zámkami, ľudovou architektúrou, kvôli čomu túto oblasť začali návštevníci kúpeľov Sedmihorky nazývať Český ráj. Rozprestiera sa tu viacero skalných miest so vzácnymou flórou a faunou a preto Český ráj je chránenou krajinnou oblasťou.
Prachovské skály sú jednou z najznámejších oblastí Českého rája. Tvorí ich pieskovcové skalné mesto so skalnými útvarmi rôznych tvarov. Niektoré útvary dosahujú výšku až 40 metrov. Sú súčasťou CHKO Český ráj a sú veľmi obľúbenou turistickou destináciou. Vznikli v období druhohor ako usadeniny mora. Nájdené boli archeologické nálezy dokazujúce ľudské osídlenie už v pravedu od doby kamennej. Celá oblasť bola prírodnou pevnosťou slovanských kmeňov na niektorých miestach doplnená ochrannými valmi. V priestoroch Prachovských skál sa odohrala v roku 1866 k prusko-rakúska bitka, ktorú pripomínajú viaceré pomníky. Prachovské skály ročne navštívi vyše 300 tisíc turistov.
Hruboskalsko je o jedno z najkrajších skalných miest. Je súčasťou CHKO Český ráj. Skalné mesto tvoria pieskovce, ktoré vznikli usadzovaním pieskovcov na dne druhohorného mora. Pozostatky najstaršieho osídlenia boli objavené na masíve Čertovej ruky. Na začiatku letopočtu tu bolo postavené germánske hradisko, v stredoveku viaceré opevnené hrady (Valdštejn, Hrubá Skála). Niektoré pieskovce majú výšku 90 až 120 metrov s oblými vrcholmi. Skalné mesto tvoria viaceré skalné úžiny a rokliny, napr. Adamovo lože, Míši díra. Cez skalné mesto prechádza mnoho turistických chodníkov s viacerými prírodnými zaujímavosťami a náhornými plošinami s viacerými vyhliadkovými plošinami na skalné mesto a široké okolie.
Maloskalsko sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Jizera a patrí medzi najkrásnejšie oblasti Severných Čiech. Jeho pôvabnosť dotvárajú impozantné zrúcaniny hradov (Frýdštejn, Vranov, Zbirohy), prírodné útvary, blúdište Chlévište, romantické skalné mestá, vyhliadky Sokol, Kalich a je považované na perlu náhrdelníka Českého rája. Dominantou je skalný hrad Vranov a Suché skály, ktoré sú tiež označované za Maloskalské dolomity.
Přihrazske skály tvoria prírodnú rezerváciu vyhlásenú v roku 1999. Tvorí ich významný komplex skalných miest na okraji pískovcovej sklanej plošiny, tvorí ich až 178 skalných veží. Dominantou je skalný útvar Kobylí hlava. Vo vnútri je do skaly vytesaná modlitebňa Hynšta. Nájdené tu boli pozostatky hrádkov z 13. storočia. Skalami prechádzajú pekné turistické chodníky, ktoré vedú cez najzaujímavejšie časti skál. Zaujímavý je hrad Drábske Světničky. Ide o pevnosť, ktorá sa týči vo výške 86 – 141 metrov nad riekou Jizera. Tvorí ju pevnostná sústava svetničiek, ktoré sú vyhĺbené v pieskovcovej skale. Miesto bolo osídlené už v 13. storočí.