COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Veľký Inovec
Dátum konania:
19.10.2024
Cieľ:
Veľký Inovec - Pohronský Inovec
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasy:

Trasa na úvod: Stará Huta - Starohutský vodopád - a späť.

Trasa potom: Stará Huta, Drozdovo - Loksova lúka - Veľký Inovec - Turistická chata na Veľkom Inovci - Veľký Inovec, lúka - Inovecké sedlo - Obycké lúky - Škripec pod Hrádkom - Machulince - Topoľčianky.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 16,1 km, prevýšenie: 458 m, čas pochodu: 5:15 hod.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Veľký Inovec

Popis

Starohutský vodopád (505 m.n.m.) vznikol tektonickým poklesom krýh, čím sa vytvoril terénny skok - stena vysoká až 10 m. Vodopád dosahuje výšku päť metrov. Nachádza sa v krásnom prostredí, medzi vysokými skalami, na Sklennom potoku pri osade Stará Huta. Je to jeden z najmohutnejších vodopádov v stredoslovenských neovulkanitoch. V jeho vodnom toku žije dnes už vzácny rak čierny. Okolo vodopádu vedie náučný chodník Vojšín začínajúci v Starej Huti.

Veľký Inovec (901 m. n. m.) sa nachádza v južnej časti pohoria Pohronský Inovec. Je to najvyšší vrch celého pohoria, situovaný v jeho centrálnej časti. Od roku 1992 je prírodnou pamiatkou. Tvorí ho bralnatý relikt andezitového prúdu. Na vrcholových skalách je namaľovaný slovenský štátny znak a nižšie je situaovaná pamätná doska s nápisom "Pravda víťazí". Z vrcholu je obmedzený výhľad. Obdivovať možno Štiavnické vrchy so Sitnom, Pohronskú pahorkatinu a ďalšie vrcholy.

Chata Inovec (850 m.n.m.) sa nachádza priamo pod Veľkým Inovcom, pri križovatke turistických trás. Otvorená je cez víkendy a sviatky a v mesiacoch júl a august nepretržite. V miestach, kde sa nachádza chata, stála od roku 1938 drevená útulňa, ktorú vypálili nemecké vojská na konci 2. svetovej vojny. V rokoch 1946-1947 sa realizovala výstavba novej Turistickej chaty na Veľkom Inovci. V tých časoch stála na vrchole Veľkého Inovca 20 metrov vysoká rozhľadňa. Plošina pred chatou ponúka výborný výhľad na región Tekova, zvlnenú Pohronskú pahorkatinu s obcami, hájmi, poľami a rieku Hron.

Topoľčianky (220 m.n.m.) sa nachádzajú v Tekove, v severnom výbežku Podunajskej nížiny, pod južnými výbežkami pohoria Tribeč. Obec je písomne doložená v roku 1293, no archeologické nálezy potvrdzujú osídlenie lokality už v 6.–7. storočí. Zachoval sa tu kaštieľ, na mieste ktorého stála pôvodne strážna pevnosť obohnaná vodnou priekopou. Zachovalý klasistický kaštieľ obklopuje rozsiahly anglický park. Dnes slúži ako múzeum so zachovalým dobovým interiérom, zámockou knižnicou, obsahujúcou viac ako 14 000 zväzkov a zbierkami keramiky a porcelánu.

K súčasnej podobe Topoľčianok prispel rod Habsburgovcov, ktorí zveľadili zámok i jeho okolie. Zrušili poľnohospodárske budovy v blízkosti kaštieľa, doplnili kaštieľ drahým nábytkom, rozšírili park a založili viacero jazierok. Neskôr tu pribudla stavba poľovníckeho zámku a Národný žrebčín. Vybudovala sa tu aj zubria zvernica, ktorej účelom je ochrana zubra hrivnatého, pôvodne najväčšieho cicavca Európy.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  November 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930