COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Predný Rokoš
Dátum konania:
22.04.2023
Cieľ:
Predný Rokoš - Strážovské vrchy
CATEGORIES:
Vysokohorská turistika , Pešia turistika

Popis

Trasa:

Nitrianske Rudno - Predný Rokoš - Plevňa - Rokoš - Košútová skala - Nitrianske Rudno.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 15 km, prevýšenie: 700 m.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

 

Cieľová oblasť

Predný Rokoš
Cieľ:
Predný Rokoš

Popis

Nitrianske Rudno (318 m.n.m.) leží na úpätí Nitrických vrchov v pohorí Strážovských vrchov. Obec sa vyvinula pôvodne z baníckej osady. Dominantou obce je rímsko-katolícky kostol, ktorý bol v rokoch 1804-1816 postavený na mieste dreveného kostolíka zničeného požiarom. Zaujímavú kulisu obce tvorí „silueta spiaceho mnícha“, ktorú vytvorí pohorie Rokoš pozostávajúce z Malého a Veľkého Rokoša. Cez obec preteká rieka Nitrica, na ktorej bola v rokoch 1951 - 58 vybudovaná vodná nádrž, ktorá slúži hlavne pre tepelnú elektráreň a chemický závod v Novákoch.


Predný Rokoš (811 m.n.m.) poskytuje pekné výhľady na Nitrické vrchy i Rudniansku dolinu. Na hrebeni Predného Rokoša si budú môcť účastníci pochodu vyskúšať prechod po trase vedúcej náročným terénom pomocou FERATY, ktorá je vybavená pomocnými lanami, stupačkami, samozrejme v sprievode a pod dohľadom inštruktorov VhT.


Rokoš (1 009,9 m n. m.) je najvyšší vrch Nitrických vrchov, geomorfologického podcelku Strážovských vrchov. Nachádza sa v ich najjužnejšej časti, na hranici okresov Prievidza a Bánovce nad Bebravou, nad obcou Diviaky nad Nitricou. V južnej časti územia Rokoša sa nachádzajú typické strmé skalné útvary so sutinami na ich úpätí. Celá skupina Rokoša je pokrytá bučinami. Borovica sosna má v tejto oblasti prirodzené rozšírenie. Z rastlín sa tu uplatňujú zvoncovník, repíček repíkovitý, prvosienka holá a iné. Zalesnený vrchol neposkytuje výhľad.

Na Rokoši bol osadený pamätník Ľ. Štúra a A. Dubčeka. Obaja sú to rodáci z neďalekého Uhrovca, dokonca sa narodili v tom istom dome, len v inom čase. Pôvodne pomník postavený v roku 1968, znovu vybudovaný v roku 1996.


Košútova skala (840 m.n.m.) predstavuje malebný bralnatý vrchol, ktorý sa nachádza v Nitrických vrchoch, ktoré sú súčasťou pohoria Strážovské vrchy. Týči sa nad obcou Nitrianske Rudno, neďaleko Veľkého Rokoša. Poskytuje pekný výhľad na Predný Rokoš, čiastočne na Rokoš a obec Nitrianske Rudno.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Máj 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  91012
13141516
202122232426
2728293031