COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zim.výstup na Ďumbier
Dátum konania:
18.02.2023
Cieľ:
Ďumbier - Chata M.R.Štefánika - Nízke Tatry
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Na podporu organizácie podujatia boli použité prostriedky z 2 % dane z príjmov.

Trasy:

Trasa A: Trangoška - K Jaskyni mŕtvych netopierov - Chata gen. M. R. Štefánika - Rázc. na Krúpovo s. - Krúpovo sedlo - Ďumbier - a späť.

Trasa B: Trangoška - K Jaskyni mŕtvych netopierov - Chata gen. M. R. Štefánika - a späť.

Náročnosť:

Trasa A: náročné, dĺžka trasy: 13,4 km, prevýšenie: 998 m, čas pochodu: 5:30 hod.

Trasa B: stredne náročné, dĺžka trasy: 6,8 km, prevýšenie: 645 m, čas pochodu: 3:15 hod.

Zjazdové lyžovanie:

Ski areál Jasná juh, v čase 08:30 - 15:30 hod.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Ďumbier - Chata M.R.Štefánika

Popis

Chata Trangoška (1 100 m n.m.) sa nachádza na úpätí horského masívu Nízkych Tatier, v závere doliny Bystrá v lokalite Chopok – juh. Priamo od chaty vedú značené turistické chodníky na najvyšší vrchol Ďumbier (2043 m) a druhý najvyšší vrchol Nízkych Tatier Chopok (2024 m). Chata bola uvedená do prevádzky v roku 1983 a je prevádzkovaná celoročne.

Chata gen. M. R. Štefánika (1 740 m n. m.) je vysokohorská chata s celoročnou prevádzkou. Nachádza sa v sedle pod vrchom Ďumbier na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Vybudovaná bola v rokoch 1924 – 1928 a je najdlhšie prevádzkovanou vysokohorskou chatou v Nízkych Tatrách. Po vojne bola premenovaná na Chatu SNP. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa vrátila k pôvodnému názvu. Slúži ako cieľ vysokohorských túr, východisko pre výstupy na najvyššie vrchy pohoria (Ďumbier, Chopok, Dereše). V blízkosti chaty sa nachádza Jaskyňa mŕtvych netopierov – jediná vysokohorská jaskyňa na Slovensku sprístupnená verejnosti.

Ďumbier (2 043 m.n.m.) je mohutný žulový skalnatý vrchol, ktorý je najvyšším vrchom celých Nízkych Tatier a najvyšším vrcholom Vnútorných Západných Karpát. Leží na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier medzi vrcholmi Chopok a Králička. Skalnatý masív, ktorého názov je odvodený od rastlinky zázvoru, je dobre viditeľný z okolitých pohorí, ako sú Chočské vrchy, Západné Tatry, Vysoké Tatry, či Slovenské rudohorie. Najviac upútava pozornosť jeho ľadovcový kotol pri pohľade zo severu, ktorý nesie stopy po činnosti ľadovca z posledných dôb ľadových, ako aj po intenzívnej ťažbe železných rúd a zlata.  Na vrchole bola vybudovaná mohutná betónová pyramída a kovový kríž. Z vrcholu sa otvárajú fantastické výhľady do okolia na vrcholy Západných Tatier, Vysokých Tatier, podstatnú časť Nízkych Tatier a Slovenského rudohoria.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526