COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Kozí kameň - FF Východná
Dátum konania:
06.07.2019
Cieľ:
Kozí kameň - Kozie chrbty
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Člen klubu má na podujatie zľavu 30 % z ceny zájazdu, použijú sa príspevky z 2 % dane z príjmov.

Vstupné na festival:

celé: 15 €

zľavnené: 12 €.

Vstupné na festival si uhrádza každý účastník samostatne. Platí sa pri vstupe na festival!

Trasa:

Spišská Teplica - Vápenica - Kozí kameň - Sedlo Tabličky - Lopušná dolina.

Na záver účasť na Folklórnom festivale Východná.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 14,6 km, prevýšenie: 670 m, čas pochodu: 4:25 h.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor II. triedy pešej turistiky

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Kozí kameň

Popis

Spišská Teplica (704 m n.m.) je obec ležiaca na južnom okraji Popradskej kotliny na severných svahoch Vikartovskej hraste. Obec založila rehoľa cistercitov, ktorá si v roku 1223 založila opátstvo v Spišskom Štiavniku. Dnešná obec vznikla šoltýskou kolonizáciou v prvej polovici 13. storočia. Listina je doložená od roku 1280. Obec mala svoje výsady najmä trhové, čím sa stala mestečkom.

V roku 1530 sa dostala do zálohy mesta Levoče, keď už predtým tam levočan Sámuel Spillenberger založil najstaršiu spišskú papiereň. V roku 1697 ju vykúpili jezuiti a po ich zrušení prešla obec od roku 1776 do vlastníctva Spišského biskupstva. Obecná pečať pochádza z roku 1714 a nachádza sa v Štátnom oblastnom archíve v Levoči. V roku 1999 sa Spišská Teplica stala známou aj vo svete cyklistického športu, nakoľko sa tu konali jubilejné 50. Majstrovstvá sveta v cyklokrose, ktorých usporiadateľom bolo mesto Poprad.

Kozí kameň (1 255 m n. m.) je najvyšší vrch pohoria Kozie chrbty. Leží v hlavnom hrebeni, nad obcou Vikartovce. Kozie chrbty sa rozprestierajú na území od Kráľovej Lehoty pri sútoku Bieleho a Čierneho Váhu až po Jánovce pri Poprade, na juhozápade od Svitu. Ich susedmi sú Vysoké a Nízke Tatry. Z vrcholu sa poskytujú krásne výhľady do okolia. Vidieť celú panorámu Vysokých Tatier, môžeme ľahko rozpoznávať všetky známe vrchy veľhôr. Ak je dobrá viditeľnosť, možno si všimnúť vzdialené obrysy Veľkého Choča, Chopku a Ďumbiera. Smerom na severozápad ohraničuje horizont členitá panoráma vrcholov Západných Tatier.

Priamo na vrchole Kozieho kameňa sa otvorí ďalší krásny výhľad smerom na východ a juh, kde dominuje mierne zvlnený hrebeň Nízkych Tatier s charakteristickým masívom Kráľovej hole. Okrem toho dobre vidieť ďalšie vrchy hrebeňa Kozích chrbtov, mesto Poprad, ako aj oblasť Slovenského raja. Pohľady z Kozieho kameňa sú neodolateľné a prekonajú aj tie najväčšie očakávania.

Folklórny festival Východná je najstarší a najrozsiahlejší celoslovenský festival s medzinárodnou účasťou na našom území. Každoročne na prahu letnej turistickej sezóny v prvý júlový víkend v atraktívnom prostredí v blízkosti Vysokých i Nízkych Tatier ožijú bohaté ľudové tradície a rázovitá obec Východná sa na niekoľko dní stane centrom slovenskej kultúry.

Počas jeho 65-ročnej histórie sa z festivalu stala vrcholná prehliadka tradičnej ľudovej kultúry a jej folklorizovaných prejavov. Medzi 1 400 účinkujúcimi v desiatkach umeleckých autorských programov sa každoročne prezentujú i víťazi celoštátnych súťažných prehliadok folklórnych skupín, súborov, detských súborov, ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov muzikantov i tanečníkov.

K festivalu Východná už neodmysliteľne patria aj ľudoví remeselníci, výrobcovia a umelci a v poslednom období sú najzaujímavejšími interaktívne a zážitkové programy – tanečné, hudobné, spevácke workshopy, remeselné tvorivé dielne a programy pre deti.

Východná je oslavou folklóru a jej existencia výrazne prispieva k oživovaniu, zachovávaniu, tvorivému rozvíjaniu i verejnej prezentácii vzácnych hodnôt našej klenotnice kultúry. Folklór je hlboko zakorenený v tradíciách a kultúre slovenského národa, preto v nás pri každom kontakte dokáže vyvolávať radosť zo vzájomného stretnutia a oživovať nielen históriu, ale aj city. Staňte sa aj vy súčasťou tejto oslavy.

V sobotu bude pre návštevníkov k dispozícii bohatý program. Bude sa konať slávnostný sprievod, prezentované budú osobnosti SĽUK-u, po sprievode sa bude v obci konať veselica. Neskôr sa predstavia gorali spoza dvoch strán, prezentovaný bude program najúspešnejších folklórnych skupín, predstavia sa rusínske tance, večer sa prestaví skupina Ifjú Szivek: Sedemdesiatsedem verbunkov, ktorá je jednou z najvýznamnejších umeleckých dielní maďarského folklórneho hnutia a umeleckého života Maďarov na Slovensku.

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  August 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  2  4
  5  6  7  8  911
121314151618
192021222325
262728293031