COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Bralce
Dátum konania:
09.06.2018
Cieľ:
Bralce - Ostrôžky
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Podrečany - Sedem Chotárov - Sedlo Žiar - Tuhár - Bralce - Sedlo pod Bralcami - Polichno - Tuhár.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 22,4 km, prevýšenie: 1 020 m, čas pochodu: 6:30 h.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , tel.: 0918 056 249

Cieľová oblasť

Cieľ:
Bralce

Popis

Ostrôžky sú horský krajinný celok v oblasti Slovenského stredohoria. Pohorie budujú vulkanické horniny a ich pyroklastiká, na severovýchodnej strane granodiority jadrového pásma. Podobne ako ostatné celky Slovenského stredohoria, aj Ostrôžky vznikli v priebehu neogénu v dôsledku rozsiahlej sopečnej činnosti.

Vrchovinový reliéf sopečného pohoria má charakter náhornej planiny naklonenej mierne na juh, ktorú hlboko zarezané doliny konsekvetných tokov rozčlenili na menšie celky. Medzi Tisovníkom a Madačkou prebieha rázsocha Páleniska (769 m n. m.), medzi Madačkou a Tuhárskym potokom je rázsocha Braliec (817 m n. m.), medzi Tuhárskym a Budinským potokom je rázsocha Jasenia (771 m n. m.) a medzi Budinským a Krivánskym potokom je rázsocha Uhliarska (647 m n. m.). Ostrôžky okrem najsevernejšej časti zasahujú celé do Novohradu. Hranica medzi Novohradom a Zvolenskou stolicou prebiehala po hlavnom hrebeni Ostrôžok. Najvyšší vrch Ostrôžok je Ostrôžka (877 m n. m.).

Pohorie Ostrôžky je bohaté na pozostatky sopečnej činnosti (Budinská skala, Kamenné vráta). V Tuhári sa nachádza jediný mramorový lom na Slovensku. Pre pohorie je typické kopaničiarske osídlenie v roztrúsených horských usadlostiach - lazoch. Osadníci od 13. storočia osídľovali postupne od juhu ľudoprázdne územie náhornej plošiny a zakladali si tu malé obce v miestach pôvodne dubových a bukových pralesov.

Podrečany (220 m n.m.) je obec ležiaca v okrese Lučenec, v pohorí Ostrôžky. V chotári obce sa odkryli nálezy z doby kamennej a popolnicové pohrebisko z mladšej doby bronzovej. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1393. Patrila Divínskemu hradnému panstvu. Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom, chovom dobytka a neskôr výrobou fajok. V obci bol i mlyn a cukrovar.
V obci bol postavený kaštieľ. Ide o historizujúcu stavbu s prvkami secesie z roku 1893. Táto prízemná stavba na pôdoryse písmena U s manzardovou strechou bola inšpirovaná francúzskou zámockou architektúrou. Hlavná fasáda orientovaná do záhrady graduje v trojosovom portiku. V súčasnosti je kaštieľ v súkromných rukách. Pri kaštieli sa nachádza historický prírodno krajinársky park.

Bralce (817 m n.m.) sú známou turistickou lokalitou v stredoslovenskom sopečnom pohorí Ostrôžky. Návštevník tu okrem krásnej a divokej prírody nájde voľne prístupný prístrešok na núdzové prenocovanie. Na severovýchodnom okraji andezitového lávového prúdu, ktorý tvorí vrcholový hrebeň, neďaleko od vrcholu, sa nachádza vchod do 39 metrov dlhej puklinovej jaskyne pod Bralcami. Ide o geomorfologicky hodnotnú rozsadlinovú jaskyňu vytvorenú v andezitoch. Vstup do jaskyne je zakázaný.

Tuhár (384 m n.m.) je obec ležiaca v okrese Lučenec, na východnom okraji Krupinskej planiny v doline Tuhárskeho potoka. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1548. Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom, chovom dobytka a ošípaných, neskôr aj uhliarstvom a vápenníctvom. Z pamiatok vyniká Rímskokatolícky kostol sv. Karola Boromejského, jedno-loďová barokovo-klasicistická stavba s polygonálne ukončeným presbytériom a vežou tvoriacou súčasť jeho hmoty z rokov 1836-1841. Veža je ukončená kupolovou helmicou s laternou. Interiér kostola je zaklenutý pruskými klenbami.

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  Október 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  7
  8  910111214
151617181921
222324252628
293031