COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Rozhľadňa na Považskom Inovci
Dátum konania:
21.04.2018
Cieľ:
Rozhľadňa Helena na Inovci - Považský Inovec
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Dubodiel, námestie - Rozhľadňa Helena Na Považskom Inovci - Inovec - Pod Inovcom - Chata pod Inovcom - Nad Krásnou dolinou - Trenčianske Jastrabie.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 15,3 km, prevýšenie: 757 m, čas pochodu:4:45 hod.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor II. triedy pešej turistiky

Tel.: 0903 575 211, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Rozhľadňa Helena na Inovci

Popis

Dubodiel (326 m n.m.) je obec ležiaca v severozápadnej časti Nitrianskej pahorkatiny, pod úpätím Považského Inovca. Obec vznikla v strede dubového lesa, podľa ktorého aj dostala názov. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1439. Územie obce bolo obývané už v predhistorickom období, čo dokazuje nález neolitickej kultúry.

Národná kultúrna pamiatka Hradisko bola kedysi dôležitým komunikačným uzlom a slúžila na stráženie hradskej cesty z Trenčína na Topoľčiansky hrad a cestu cez Považský Inovec na hrad Beckov. Za národnú kultúrnu pamiatku bolo Hradisko vyhlásené v roku 1963. V 18. storočí tu bol vybudovaný pivovar. Medzi pamiatky obce patrí kaplnka Lurdskej Panny Márie z roku 1904, kaplnka so sochou Panny Márie z roku 1914. Dominantou obce je katolícky kostol Najsvätejšej Sviatosti Oltárnej z roku 1923. 

Rozhľadňa Helena Na Považskom Inovci (1 042 m n.m.) na nachádza na Považskom Inovci. Pôvodne bola postavená v roku 2015 ako meteorologická-telekomunikačná veža. Vzhľad tejto 22 metrov vysokej veže je elegantný. Táto oceľová veža vzbudzuje rešpekt a zdolať ju znamená prekonať strach z výšok. Veža poskytuje kruhový výhľad do ďalekého okolia z vyhliadkovej plošiny vo výške 16 metrov nad úrovňou terénu. Vedie na ňu 90 schodov. Z rozhľadne vidno Nové Mesto nad Váhom, Dubnicu nad Váhom, Trenčín, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, ale aj vrcholky Veľkej Fatry, Tatier, bradlá Vršatca, Kľak, Lopeník na Morave. Pri dobrom počasí prekvapí i silueta vysielača „Kamzík“ v Bratislave.

Inovec (1 042 m n.m.) je najvyšší vrchol jadrového pohoria Považský Inovec. Vrchol je budovaný kryštalickými bridlicami, najmä svormi a rulami. Inovec spadá na západe strmými a mohutnými zrázmi do Seleckej doliny, na severovýchod sa znižuje v hlavnom hrebeni do Jastrabianskeho sedla, na východ sa miernejším sklonom zvažuje do Bánovskej pahorkatiny a v južnom smere pokračuje výrazným hlavným hrebeňom k vrchu Panská javorina. Snehová pokrývka sa vo vrcholových častiach drží okolo 80 dní roka.

V juhozápadnej časti vrcholu sa rozprestiera Prírodná rezervácia Považský Inovec. Vyhlásená bola v roku 1988 na rozlohe 35,4 ha, bez ochranného pásma. Predmetom ochrany sú zachovalé prirodzené bukové lesné porasty vrcholových častí Považského Inovca. Na území rezervácie platí 5. stupeň ochrany.

Chata pod Inovcom (790 m n.m.) bola postavená severne od Inovca už v roku 1921. Nebola však dobre postavená a preto ju v roku 1931 trenčiansky odbor vtedajšieho KČST prestaval. Chata bola maličká, pretože pre nedostatok finančných prostriedkov sa nepodarilo zrealizovať pôvodný projekt chaty. V roku 1941 bola chata rozšírená o priestornú jedáleň pre 60 osôb. Po pár rokoch, v roku 1944 ju Nemci pri ústupe do základov vypálili. V 50-tych rokoch 20. storočia sa chata opäť postavila a turistom slúži s malými úpravami až dodnes. V roku 2010 prešla chata komplexnou rekonštrukciou. Interiér ubytovacej časti, kuchyne aj jedálne sa zmenil na nepoznanie, pôsobí príjemne, vkusne a štýlovo. Pri pohľade zvonka chata tiež omladla, vďaka novému obloženiu drevom. Za terasou vyrástla lezecká stena a v suteréne chaty pribudla bowlingová dráha.

Trenčianske Jastrabie (285 m n.m.) je obec ležiaca v Bánovskej pahorkatine, blízko Jastrabianskeho sedla, na rozhraní východných svahov Považského Inovca a Podunajskej pahorkatiny. Prvé písomné zmienky pochádzajú z 13. storočia. V chotári obce pravdepodobne existovali dve osady, ktoré sa odlišovali názvami. Z historického a jazykového hľadiska staršou osadou sa javí Višňové, ktorého názov prekryla novšia poľovnícka osada Jastrabie. Višňové je historicky doložené až v druhej polovici 13. storočia ako zaniknutá obec, vzniklo v nižšej a úrodnejšej časti chotára v údolí potoka Svinnica. Vytvorilo sa pri hradskej ceste vedúcej od hradu Trenčín na Hradniansky hrad.

Názov obce Jastrabie vzniklo pomenovaním miesta s bohatým výskytom jastrabov. V roku 1425 bol v obci postavený kostol zasvätený Nanebovzatiu Panne Márii. V štyridsiatych rokoch 18. storočia sa stavba zrútila. Oltár preniesli do kaštieľa v Rožňových Miticiach. V roku 1744 bol položený základný kameň nového kostola, ktorý mal stáť na návrší nad dnešným kostolom. Kostol nebol dostavaný, pretože sa v roku 1747 farnosť zaťažila prestavbou farského kostola, neskôr aj fary v Kostolných Miticiach. Takmer po dvesto rokoch obec Jastrabie sa podujala  na stavbu nového kostola roku 1914.

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  Marec 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  2  4
  5  6  7  8  911
121314151618
19202122232425
2627282931