COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Kopŕcaňä po zazrifských vŕškoch
Dátum konania:
24.02.2018
Cieľ:
Zázrivá - Kysucká vrchovina
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Doprava:

zájazdový autobus, smer Nitrianske Pravno - Martin.

Odchod:

o 6:00 hod., z nástupišťa č.11, autobusová stanica Prievidza.

Prihlasovanie:

v TIK-u, Námestie slobody Prievidza, najneskôr do 20.02.2018.

Účastnícky poplatok:

člen klubu: 6,35 €

nečlen: 10,35 €.

Člen KST Horná Nitra má na podujatie zľavu 30 % z ceny zájazdu, použijú sa z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Zázrivá - Popod Pálenicu - Tesná dolina - Kýčerka - Okrúhlica - Javorinka - Polhoľa - Grúne - Zázrivá.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 18,1 km, prevýšenie: 680 m.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy pešej turistiky

Tel.: 0918 056 249 alebo e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

 

UPOZORNENIE!!!

- Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť.

- Nezabudnúť preukaz poistenca.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Zázrivá

Popis

Kysucká vrchovina je pohorie, ktoré hraničí na západe s pohorím Javorníky, na severe s Kysuckými Beskydmi, na severovýchode postupne prechádza do pohoria Oravské Beskydy, na východe ju ohraničuje pohorie Malá Fatra a na juhu Strážovské vrchy. Ide o rozľahlý vrchovinný masív, kde sa striedajú kopce s hlbokými údoliami. Najvyšším vrcholom je Pupov vrch (1 096 m n. m.) pri Terchovej. Turisticky významné sú aj Ľadonhora (999 m n. m.) a Straník (769 m n. m.). Oblasť Kysuckej vrchoviny je viac než z polovice zarastená prevažne ihličnatými lesmi, z listnatých porastov je vo väčšej miere zastúpený iba buk.

V tejto oblasti sa nachádzajú početné druhy chránených rastlín, živočíchov aj prírodných útvarov a nálezísk. Nie je preto divu, že viac ako 50 % tejto oblasti patrí do Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Tá bola vyhlásená v roku 1984 a má celkovú rozlohu 655 km2. Jej súčasťou sú početné prírodné rezervácie a chránené prírodne výtvory, medzi ktoré patrí napríklad Kysucká brána.

Zázrivá (600 m n.m.) je obec na Slovensku nachádzajúca sa v západnej časti Oravy. Obec je charakteristická drevenou architektúrou, ľudovými zvykmi, výrobou Zázrivských korbáčikov s chráneným označením pôvodu, piesňami a tancami, výrobou odevov a inými tradíciami ľudovej tvorivosti. Je tiež východiskom pre turistiku.

V obci sa nachádza rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie z roku 1933 a zrúcanina starého kostola z roku 1791, ktorý zničil požiar 8. augusta 1934.
Stred územia obce tvorí Zázrivská brázda, v ktorej je stred obce. Zázrivská brázda je na severe lemovaná výraznými kysuckými bradlami, ktoré sú súčasťou Kysuckej vrchoviny. Na juhozápade a juhu územie lemujú horské celky Malej Fatry - Malý Rozsutec a Osnica. Z východu obec lemuje Oravská Magura s podcelkami Kubínska hoľa a Paráč, od juhu Hrčkova Käčka a Čierny vrch.

Obec bola založená ako valaská obec na území panstva Oravského hradu. Prvá písomná zmienka je z roku 1556. V Zázrivej sa narodil Ján Nepomuk Drengubiak – kňaz, maliar, rezbár, narodený 31. 10. 1781. Pôsobili tu František Tondra – bývalý spišský diecézny biskup a Andrej Imrich – spišský svätiaci biskup.

Počas SNP bola v obci partizánska základňa, na ktorej pristáli viaceré spravodajské a diverzné výsadkové partizánske skupiny. Obec bola oslobodená 5. apríla 1945.

Kopŕcaňä po zazrifských vŕškoch 2018 je tradičné zimné podujatie, ktoré organizuje obec Zázrivá. Tento rok sa uskutoční už 12. ročník. Pre účastníkov sú pripravené pešie aj bežkárske trasy, ktoré prechádzajú po zázrivskom chotári. Účasť na podujatí je spoplatnená. V cieli sa bude podávať kapusnica aj čaj.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Február 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  2  4
  5  6  7  81011
121314151618
192021222325
262728