COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zimný výstup na Ostru
Dátum konania:
03.02.2018
Cieľ:
Ostrá - Veľká Fatra
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Trasa:

Blatnica - Konský dol, ústie - Konský dol - Muráň - Ostrá - Zadná Ostrá - Juriášova dolina, ústie - Blatnická dolina - Blatnica.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 13,6 km, prevýšenie: 867 m, čas pochodu: 5:15 hod.

Zodpovedný vedúci:

Ján Mikula, inštruktor I. triedy pešej turistiky

Tel.: 0918 598 785, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Ostrá

Popis

Blatnica (495 m n.m.) je starobylá obec nachádzajúca sa v Turci. Patrí medzi obce, ktorých počiatky siahajú hlboko do praveku. Prvé stopy pravekého osídlenia sa viažu na 3. tisícročie pred Kristom. Prví ľudia na území dnešnej Blatnice patrili k ľudu tzv. kanelovanej kultúry, čoho dôkazom je nález sekeromlatu v časti obce pod Konušom. Vykopaný meč slovenského veľmoža z polovice 8. storočia je najvzácnejšou pamiatkou obce. Patril bojovníkovi z radov vysoko postavenej staroslovenskej šľachty. Blatnický meč vyrobili z damascénskej ocele a kovali ho tradičným spôsobom na drevenom uhlí. Jeho rúčka je zo strieborného plechu, pozlátená 24-karátovým zlatom a sú do nej vsadené červené rubíny. Meč je dodnes vystavený v budapeštianskom múzeu.

Významnou archeologickou lokalitou je jaskyňa Mažarná, kde sa našli doklady pravekého a starovekého osídlenia. Prvé správy o obci pochádzajú z roku 1 230. V diplome z roku 1 377 sa obec nazýva „villa regalis“ a hrad „castrum regalis“, teda kráľovská dedina a kráľovský hrad - pôvodne bola Blatnica podhradím Blatnického hradu.

V obci pôsobilo viacero významných osobností, napr. poetka Maša Haľamová, Ján Kožehuba, bratia Siakeľovci, známi ako filmári prvého slovenského Jánošíka. Dlhší čas tu žila známa botanička Izabela Textorisová, ktorá zanechala bohatý herbár z okolia Tlstej.

Ostrá (1 263 m n. m.) je výrazný vrch na západnej strane Veľkej Fatry, v podcelku Bralná Fatra. Spolu s Tlstou tvorí výraznú dominantu horného Turca. Vedú na ňu značkované chodníky z Gaderskej a Blatnickej doliny. Má dva vrcholy, z ktorých iba na východný vedie značkovaný chodník. Zo sedla medzi vrcholmi sa dá po spevnenom neznačkovanom chodníku vyjsť na západný vrchol. Je z neho rozhľad na celú Turčiansku kotlinu. Vrchol Ostrej poskytuje jedny z najkrajších výhľadov v okolí na viaceré skalné prahy a galérie. Pozorovať možno takmer celý Turiec, Malú Fatru a hlavný Hrebeň Veľkej Fatry. Na vrchole je umiestnená vrcholová kniha.

Blatnická dolina je krasová dolina na západnej strane Veľkej Fatry. Tiahne sa východno-západným smerom v dĺžke 8 km a tesne pri obci Blatnica sa spája s Gaderskou dolinou. Dolina je lemovaná vápencovými a dolomitovými útvarmi, ktoré sú porastené vápencovými bučinami a borovicou. Bralnaté steny a veže sa dvíhajú niekde priamo nad dnom, ide čnejú vysoko v úbočiach. Dolina patrí k najvodnatejším dolinám Fatry. Preteká ňou Blatnický potok a vedie ňou zeleno značkovaný chodník z Blatnice na Kráľovu studňu. Dolinou prechádza asfaltová cesta a modro-označená cyklotrasa. V spodnej časti doliny sa nachádza výrazný skalný útvar - Skalné okno.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Február 2019  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  3
  4  5  6  7  810
1112131417
181920212224
25262728