COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zimný výstup na Morské oko
Dátum konania:
27.01.2018
Cieľ:
Morské oko - Poľské Tatry
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Trasa:

Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Rybiego Potoku - Morskie Oko chata - Morskie Oko - a späť.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 16,2 km, prevýšenie: 411 m,

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky

Tel.: 0903 575 211, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Morské oko

Popis

Palenica Białczańska (990 m n.m.) je poľana nachádzajúca sa pri poľsko-slovenskej hranici v Poľských Tatrách. V minulosti tu boli vybudované goralské pastierske šopy. Až v roku 1951 tu bola postavená tehlová budova. V roku 1962 tu bolo vybudované veľké parkovisko pre návštevníkov Tatier. Kedysi tu bola aj pobočka pohraničnej stráže. Je to najpoužívanejší východiskový bod pre návštevu Poľských Tatier.

Dolina Rybiego Potoku je údolie v poľskej časti Vysokých Tatier ako vetva Bielovodskej doliny. V jej spodnej časti sa nachádza najväčšie jazero v Tatrách - Morské oko. Vo vyššej časti je kotol jazera Czarny Staw pod Rysami a Dolina za Mníchom. Údolím preteku Rybí potok, ktorý vyteká z Morského oka. Na tvare údolia je dobre viditeľný účinok ľadovca: kotle, podrezané svahy, ohladené skaly, násypy bočných morén a čelná moréna, na ktorej je postavená turistická chata. V údolí môžno pozorovať všetky stupne, od lesného pásma po tundrové pásmo (jediná oblasť v Poľsku). Cenné sú zvyšky primárnych horských subalpínskych smrekových a borovicových lesov. Flóra údolia sa skladá z cca 350 druhov rastlín, vrátane cca 170 druhov skalničiek. V údolí sa možno stretnúť s jeleňmi, medveďmi, rysmi, svišťami a kamzíkmi.

Morskie Oko (1 395 m.n.m.) je najväčšie tatranské pleso (34,93 ha, hĺbka 50,8 m). Jeho obvod meria až 2 613 metrov, dĺžka plesa činí 862 metrov a šírka maximálne 566 metrov. Rozprestiera sa na poľskej strane Tatier pod štítom Rysy, v Doline Rybiego potoka, ktorá o pár kilometrov nižšie ústi do Bielovodskej doliny. Jazero je ľadovcového pôvodu napriek tomu, že sa nachádza pomerne v nízkych polohách. Prvá písomná zmienka o plese pochádza z roku 1 575, pro turistický ruch však pleso objavil až Tytus Chalubiński v prvej polovici 19. storočia.

Okolité štíty sa týčia do výšky 1000 metrov nad hladinou plesa. Od plesa možno pozorovať viacero známych tatranských vrcholov, ako sú Mengusovské štíty, Malý a Veľký Žabí štít a predovšetkým Rysy. Pleso zamŕza na dobu približne 5 mesiacov, od novembra niekedy až do mája. Hrúbka ľadu dosahuje až 1,5 metra, takže v dobe tuhých mrazov je bez problémov možné prejsť po jeho hladine.

Morské oko sa skôr nazývalo aj Rybie pleso, vzhľadom na jeho prirodzené zarybnenie, čo nie je u tatranských plies zvyčajné. Pôvodný názov sa doteraz používa v maďarčine (Halas-tó). Pomenovanie Morské oko je zviazané so starou legendou, podľa ktorej bolo pleso pod zemou spojené s morom.

Schronisko Morskie Oko (1 406 m n.m.) sa nachádza na južnej strane plesa Morské oko. Prvá chata tu bola postavená už v roku 1836, tá však v roku 1865 ľahla popolom. Druhá chata bola postavená v roku 1874, ktorú tiež postihol v roku 1898 podobný osud. V rokoch 1907 až 1908 bola postavená nová chata - Nowe Schronisko, ktorá po generálnej rekonštrukcii v rokoch 1988-1992 slúži turistom dodnes. Medzivojnové obdobie bolo obdobím neustáleho rozširovania a modernizácie zariadenia. Počas druhej svetovej vojny bola v chate umiestnená pobočka nemeckých pohraničných stráží. V roku 1997 chatu navštívil aj pápež Ján Pavol II. Chata pozostáva zo starej a novej časti a je dôležitou turistickou križovatkou.

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  September 2018  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  9
101112131416
17181920
24252627