COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Omšenská Baba
Dátum konania:
29.10.2016
Cieľ:
Omšenská Baba - Strážovské vrchy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Horná Poruba, za Hôrkou - Omšenská Baba - Kamenné vráta - Baračka - Trenčianske Teplice.


Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 14,4 km, prevýšenie: 596 m, čas pochodu: 4:15 hod.


Vedúci podujatia:

Mária Šulková, inštruktor pešej turistiky,

Tel.: 0918 056 249, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Omšenská Baba

Popis

 

Horná Poruba (410 m n.m.) leží v časti Strážovských vrchov. Dominantou obce je masív Vapeč, vvhlásený v r. 1993 za Národnú prírodnú rezerváciu. V obci sa nachádza rímskokatolícky kostol sv. Kataríny Alexandrijskej z roku 1830. Z obce pochádza Štefan Závodník,  rímskokatolícky kňaz, pedagóg, významná osobnosť slovenskej národnej minulosti. Bol priekopník včelárstva na Slovensku.


Omšenská Baba (668 m n. m.) je strmý skalnatý vrchol v Strážovských vrchoch vypínajúci sa nad neveľkou obcou Omšenie. Vrchol je budovaný triasovými dolomitmi jednotky hronika a podložnými slieňovcami, bridlicami a pieskovcami kriedového veku.

V roku 1967 tu bola vyhlásená prírodná rezervácia o výmere 36,12 ha. Jeho lesostepi sú domovom množstva vzácnych druhov rastlín a živočíchov, napríklad ojedinelého prísne chráneného chrobáka fuzáča alpského.

Na jeho vrchole poskytujúcom krásny výhľad do okolia je osadený slovenský drevený dvojkríž venovaný vzniku Slovenskej republiky. Popod vrchol vedie známa turistická trasa Cesta SNP.


Kamenné vráta (560 m n.m.) je skalný útvar nachádzajúci sa v Strážovských vrchoch neďaleko kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. Poskytuje pekný výhľad na okolie, obdivovať z neho možno Omšenskú Babu. Je to najvyšší kamenný vrchol, ktorý je odtadiaľ vidieť. Na tomto mieste je možné pri troche šťastia uvidieť vzácneho Fúzača alpského.


Trenčianske Teplice (268 m n.m.) je kúpeľné mesto nachádzajúce sa na úpätí Strážovských vrchov. Podľa starej povesti liečivé pramene objavil chromý pastier pri hľadaní zatúlanej ovečky. Našiel malé jazierko s horúcou vodou, z ktorého sa šíril sírový zápach a po niekoľkých kúpeľoch v ňom sa uzdravil.

Miestne teplé pramene museli poznať už začiatkom nášho letopočtu germánske kmene Markomanov a Kvádov, ktoré tu žili. Poznali ich zrejme i rímske légie. Prvá písomná zmienka o prameňoch však pochádza až z roku 1247. Od 13. do 19. storočia patrilo územie Trenčianskych Teplíc s termálnymi prameňmi majiteľom Trenčianskeho hradu.

V meste sa nachádza Kúpeľný park s rozlohou cca. 18 ha a so zastúpením flóry z celého sveta. V časti Kamenica sa nachádza pomník padlých amerických letcov. V Kúpeľnom parku sú zasa pamätníky obetí 1. a 2. svetovej vojny.

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  Apríl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252628
2930