COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Macocha-Punkevní jaskyňa
Dátum konania:
23.04.2016
Cieľ:
Macocha, Moravský kras - Moravský kras
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Macocha, parkovisko - Salmova stezka - Punkevní jaskyňa - Pustý žleb - U Dubu - Sloupsko, Šošuvska jaskyňa - U Dubu - Macocha, parkovisko.

 

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 14 km, prevýšenie: 300 m, čas pochodu: 4:15 hod.

 

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky

Tel.: 0903 575 211; e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Macocha, Moravský kras

Popis

 

Punkevní jeskyne s priepasťou Macocha sa nachádza v severnej časti CHKO Moravský kras. Jaskyňa sa začala tvoriť pred 380 mil. rokov, kedy vznikali na území Moravského krasu vápence, ktoré po ústupe prvohorného mora a po mohutnom variskom vrásnení začali nadobúdať krasové tvary. Chodbu jaskyne prerazila rieka Punkva, ktorá začína v Amatérskej jaskyni ako sútok Bielej vody a Sloupského potoka.

Riečka vyviera na povrch na dne priepasti Macocha a odkiaľ sa opätovne vnára do hlbokého podzemia. Nebyť technického zariadenia, ktoré reguluje množstvo vody v jaskyni, mohla by byť v jaskyni záplava. Jaskynné priestory vznikali v niekoľkých poschodiach, ktoré sa však postupne prepadávali. Výsledkom toho sú unikátne priestory. Priepasť Macocha vznikala podobne.

Punkevní jeskyne s priepasťou Macocha je najnavštevovanejšou jaskyňou Českej republiky. V jaskyni je stála teplota 7 až 8 oC. Jej atraktivita sa dá zhrnúť troma slovami: loďky, Macocha a okruh.

Počas obhliadky je možné obdivovať krásy jaskynného priestoru, krasové útvary, ako aj dno priepasti Macocha, odkiaľ sa najlepšie dá posúdiť mohutnosť okolitých skalných stien, vypínajúcich sa až do výšky 138,5 m. Z dna priepasti sa návštevníci dostanú chodbou priamo až k loďkám, na ktorých je možné uskutočniť romantickú plavbu po riečke Punkva priamo k východu jaskyne.


Pustý žleb je asi 7,5 km dlhý krasový kaňon v Moravskom krase. Údolie vedie od obce Sloup k hotelu Skalní mlýn, ktorý leží na spojnici Pustého žlebu, Suchého žlebu a Punkevního údolí. S výnimkou dolnej časti, kde vyviera riečka Punkva, je Pustý žleb bez vody.

Steny kaňonu tvoria väčšinou strmé vápencové skaly s veľkým množstvom jaskýň (asi 450), ktoré sú väčšinou nie príliš dlhé, ale nachádza sa tu i umelo prerazený vchod do Amatérskej jaskyne, najväčšieho jaskynného systému ČR. Leží tu i známy prírodný výtvor Čertova branka. Horná časť Pustého žlebu od hotela Broušek k Punkevním jaskyniam je dlhá asi 6 km.

V spodnej časti Pustého žlebu sa nacháza vchod do Punkevních jaskýň a výtok riečky Punkvy. Naproti Punkevním jaskyniam na skale nad žľabom sa nachádza zrúcanina hradu Blansek.


Sloupsko-šošuvska jaskyňa sa nachádza v severnej časti CHKO Moravský kras. Ide o rozsiahly komplex dómov, chodieb a obrovských podzemných priepastí vytvorených vo dvoch poschodiach. Najznámejšia Eliščina jaskyňa má vynikajúcu akustiku a preto je príležitostne využívaná na koncerty komornej hudby.

Prehliadkové trasy sú spojené s prehliadkou jaskyne Kůlna, kde boli nájdené časti lebky neandrtálského človeka staré asi 120 000 rokov. Sloupsko-šošůvské jaskyne sú charakteristické krehkou a farebnou kvapľovou výzdobou.

Podzemným tokom Sloupského potoka sú spojené s najväčšou českou jaskyňou - Amatérskou, s ktorou tvorí jaskynný systém dlhý až 35 km.


Časť jaskyne Staré skaly začínajú mohutnou Gotickou chodbou, na ktorej konci je 65 metrov hlboká Stupňovitá priepasť. Klenotom je Nagelova priepasť, ktorá je sprístupnená dvoma mostmi. Od stropu na hladinu Sloupského potoka je hlboká asi 90 metrov. Vyvrcholením prehliadky je Černá priepasť, ktorá ústí k hladine Sloupského potoka v hĺbke 70 metrov.

 

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  Marec 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  3
  4  5  6  7  810
111213141517
18192021222324
252627283031